Článek
Putinova návštěva v Mongolsku potrvá dva dny. „Na další den jsou naplánována bilaterální jednání, mimo jiné s mongolským prezidentem Uchnágijnem Churelsucem, také podepsání některých dokumentů a položení květin u pomníku sovětského maršála Sovětského svazu Georgije Žukova,“ napsala agentura TASS.
Dodala, že na letišti v Ulánbátaru Putina přivítala čestná stráž a političtí představitelé Mongolska. Například nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) však poukazovala na to, že šéfa Kremlu by buď do země neměli vpustit, nebo by jej měli po příletu zatknout -Mongolsko je členskou zemí ICC, který na Putina vydal zatykač.
Také Ukrajina vyzvala Mongolsko, aby Putina zatklo a předalo ho soudu v Haagu. Kreml ale minulý týden vzkázal, že Putin z cesty obavy nemá.
Mongolsko, zatkni Putina, vyzývá Human Rights Watch
„Mongolsko by se vzepřelo svým mezinárodním závazkům člena Mezinárodního trestního soudu, pokud by umožnilo návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina, aniž by ho zatklo,“ apelovala před Putinovým příletem Maria Elena Vignoliová, vedoucí poradkyně pro mezinárodní spravedlnost HRW.
„Přivítání Putina, uprchlíka před ICC, by bylo nejen urážkou mnoha obětí zločinů ruských sil, ale také by podkopalo klíčovou zásadu, že nikdo, bez ohledu na to, jak mocný je, nestojí nad zákonem,“ dodala.
Ruského vůdce pozval mongolský prezident Uchnágijna Churelsuca. Návštěva je formálně spojena s oslavami 85. výročí bitvy u řeky Chalchyn z roku 1939 proti japonským jednotkám. Putin měl Mongolsko navštívit až v úterý 3. září, agentura TASS ale v pondělí uvedla, že ruský vůdce do země již přicestoval.
⚡️ JUST IN: Putin arrived in Mongolia on an official visit
— NEXTA (@nexta_tv) September 2, 2024
Mongolia is a country that has ratified the Rome Statute. Therefore, it should have arrested Putin under the ICC warrant.
Earlier this was called for by Human Rights Watch and civil activists. pic.twitter.com/A2oCzcnuhL
Je to vůbec poprvé, co se vydal na území členské země ICC od doby, co na něj loni v březnu ICC vydal zatykač.
Loni se měl ruský diktátor účastnit summitu vedoucích představitelů uskupení BRICS v Jihoafrické republice, nakonec tam ale nedorazil, a to mimo jiné kvůli rozhodnutí jihoafrického soudu, který potvrdil povinnost Jihoafrické republiky, signatáře římského statutu, postupovat podle zatykače.
Demonstranti s ukrajinskými vlajkami
Před Putinovým příjezdem do Ulánbátaru bylo v centru města vidět i pár demonstrantů s ukrajinskými vlajkami.
Plánovaný plynovod Síla Sibiře 2, určený k přepravě plynu z Ruska do severovýchodní Číny, by měl vést právě přes Mongolsko. V polovině srpna ale web South China Morning Post (SCMP) informoval, že Mongolsko projekt nezahrnulo do svých národních plánů rozvoje do roku 2028.
Už v červnu list The Financial Times upozornil, že také jednání mezi Moskvou a Pekingem se zadrhla. Zdroje listu uvedly, že Čína požaduje, aby za dodávky platila téměř stejně, jako platí ruské domácnosti, jejichž ceny jsou ale státem silně dotované.