Článek
Šéf Kremlu zároveň varoval, že Moskva v odvetě za ukrajinské údery v ruském týlu může kromě vojenských zařízení a zbrojovek zaútočit také proti rozhodovacím centrům v Kyjevě.
„Kyjevští pohlaváři jsou nyní zcela nelegitimní, jsou to uzurpátoři a nemají ani právo vydávat rozkazy ozbrojeným silám,“ prohlásil dále podle agentury TASS šéf Kremlu. „Mimochodem ti, kdo jejich rozkazy plní, se stávají spolupachateli,“ doplnil.
Masové nasazení raket Orešnik, ač nejsou zbraněmi hromadného ničení, bude srovnatelné s použitím jaderných zbraní, pohrozil Putin.
Údery na elektrárny jsou odvetou za ATACMS
Šéf Kremlu se vyjádřil i ke čtvrtečnímu rannímu masivnímu úderu na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, která jen na západě země připravila o dodávky elektřiny přes milion odběratelů. Řekl, že při útoku vypustilo Rusko 90 raket a 100 dronů, které zasáhly 117 cílů. Celkem bylo za poslední dva dny vypuštěno 100 raket různých tříd a 466 dronů, sdělil.
„Byla to odveta za pokračující útoky raketami ATACMS na naše území,“ uvedl Putin.
Bombové kryty vám nepomohou, přestaňte Ukrajincům pomáhat. Medvěděv pohrozil Evropě raketou Orešnik
Rusko před týdnem v odvetě za nasazení západních střel ATACMS a Storm Shadow vypálilo na Ukrajinu raketu Orešnik. Putin ji tehdy označil za zcela novou střelu, která není pouhou variantou starších sovětských raket. Prohlásil, že tato hypersonická raketa nemá konkurenci a nelze ji nijak sestřelit.
„Samozřejmě že na světě neexistuje nic analogického k raketám Orešnik a myslím, že v dohledné době se nic takového ani neobjeví,“ vychloubal se. V Astaně to zopakoval a uvedl, že Rusové už orešniky sériově vyrábějí. Tvrdil, že tyto rakety „dokonce zasáhnou vysoce chráněné objekty umístěné ve velkých hloubkách“.
Rusko vyrábí desetkrát víc raket než celé NATO, tvrdí Putin
V projevu pak pokračoval mimo jiné vypočítáváním, v čem všem má Rusko převahu nad Severoatlantickou aliancí. Podle Putina jde mimo jiné o výrobu raket. „Rusko vyrábí desetkrát více raket než všechny země NATO dohromady. Příští rok se tato výroba zvýší o dalších 25 až 30 procent,“ uvedl. „Všechny západní rakety dodávané do Kyjeva mají ruské protějšky s delším doletem a větší účinností,“ tvrdil.
Co letělo na Dnipro? Každopádně dosud nejtěžší balistická raketa odpálená ve válce
Bojové testování orešniku bylo podle šéfa Kremlu nezbytností. „Byli jsme nuceni jej otestovat v bojových podmínkách, přesně v reakci na útoky západních zbraní na území Brjanské a Kurské oblasti raketami ATACMS a Storm Shadow,“ prohlásil ruský vůdce.
Rusko podle Putina opakovaně upozorňovalo na to, že použití západních zbraní dlouhého doletu na ruském území by znamenalo přímé zapojení NATO do konfliktu. „Nicméně i přes naše varování před nebezpečím eskalace konfliktu byly na našem území vedeny údery i západními zbraněmi,“ řekl ruský prezident. „A na to, jak jsem již mnohokrát opakoval, vždy odpovíme,“ uzavřel Putin.
Jenom humbuk. Experti zpochybňují ruské údaje o raketě Orešnik
O orešniku je známo jen málo, přesto někteří experti upozorňují, že to nemusí být zcela nově vyvinutá raketa, jak tvrdí Putin. Často v této souvislosti zmiňují raketu RS-26 Rubež, která vychází z RS-24 Jars, známé jako Topol-MR. Ukrajinská rozvědka zase uvedla, že raketa je mobilní systém Kedr.
K raketě Orešnik se ve čtvrtek vyjádřil i patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill, který ji označil za fantastickou zbraň a poděkoval za ni jejím tvůrcům. Řekl také, že připojení Donbasu k Ruské federaci bylo historickou událostí a že věří v budoucí spojení Ukrajiny s Ruskem.