Článek
Je to první schůzka obou státníků od letmého setkání v červnu v Normandii.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
"Rozhoduje se tu o osudech světa a Evropy. Mým cílem je ukončit krveprolití a začít proces hledání politického kompromisu," řekl podle agentury ITAR-TASS na úvod Porošenko.
Ukrajinský prezident před účastníky summitu, mezi nimiž jsou i prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a šéfka zahraniční služby Evropské unie Catherine Ashtonová s eurokomisaři pro obchod a energetiku, podle agentury Reuters řekl, že všichni aktéři by z ukrajinské krize chtěli vyjít důstojně a že chce vyslechnout všechny názory, jak k míru dospět.
Vladimir Putin zdůraznil, že Kyjev má přihlédnout k zájmům ruskojazyčného jihovýchodu Ukrajiny a začít jednat s představiteli těchto regionů o míru. Porošenko slíbil, že k zájmům Donbasu, tedy východní Ukrajiny, bude přihlížet. Východiskem má být jeho mírový plán, který však povstalci odmítli, protože požaduje jejich kapitulaci.
Průlom podle Lukašenka nepřijde
Podle hostitele Lukašenka jednání, které pokračuje za zavřenými dveřmi, zásadní zvrat nepřinese. "Kolosální průlom se nejspíše nedá čekat. Ale měli bychom si ujasnit pozice, abychom nastartovali mírový proces," avizoval běloruský prezident ještě před summitem během setkání s Ashtonovou.
Konflikt je podle Lukašenka záhodno utišit "jakýmikoli prostředky", protože "bratrovražednou válku nikdo nemá zapotřebí".
Kyjev ratifikuje přistoupení k EU
S Ashtonovou se před summitem setkal i ukrajinský prezident. Ujistil ji, že Kyjev ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií ještě před říjnovými parlamentními volbami.
Dopady asociační dopady se summit také zabývá. Porošenko v úvodu navrhl zřídit monitorovací skupinu, která by zjistila skutečné škody, které by celní unii, sdružující Rusko, Bělorusko a Kazachstán, mohlo způsobit přidružení Ukrajiny k Evropské unii a volný obchod s EU.
Související témata
Ukrajinský obchod s celní unií vedenou Ruskem podle Porošenka už mezitím klesl o třetinu.