Článek
Safia čelí obvinění z pokusu o vraždu a podpory teroristického hnutí, za což jí hrozí až sedm let vězení.
Dívka vyšetřovatelům řekla, že její útok na hannoverském hlavním nádraží letos v únoru byl spontánní. Jak ale upozornila německá média, radikalizovala se postupně, a Safiinu výpověď vyvrací hned záznam z bezpečnostních kamer na nádraží. Ukázaly, že dívka policejní hlídku pronásledovala a zaútočila, jakmile ji policisté, jimž se zdála být podezřelá, vyzvali, aby jim předložila průkaz totožnosti, Safia vytáhla nůž a vrazila ho policistovi do krku, než ji stačil jeho kolega přemoci.
Panne vor #Terror-Prozess: Mitangeklagter neben mutmaßlicher #IS-Kämpferin #Safia (16) konnte ins Ausland flüchten. https://t.co/pfl4H5JtIa
— Ronald Lässig (@ronaldlaessig) 18. října 2016
Fotografie Safie S. zveřejněná na bild.de
Teprve po útoku policie zjistila, že Safia byla už delší dobu přes internet ve spojení s jednou ženou v Istanbulu napojenou na Islámský stát, která ji naváděla.
Středoškolačka s marockými kořeny přitom podle rozhlasové stanice NDR už loni v listopadu vychvalovala teroristy, kteří v Paříži zmasakrovali 130 lidí. „Včerejšek byl nejšťastnějším dnem v mém životě. Kéž Alláh požehná našim lvům, kteří byli včera v Paříži v akci,“ citoval rozhlas její vyjádření den po teroru ve francouzské metropoli.
Na Safiiny radikální názory měla opakovaně upozorňovat její rodina – policie s ní byla v kontaktu v polovině prosince a pak znovu o měsíc později.
Na videu se salafistou
Její rodiče se hájí, že Safia nevyrostla v prostředí radikálů a kromě toho, že věří v Boha, chová se jako ostatní její vrstevnice, ráda sama sebe fotí, poslouchá Justina Biebera. Přesto se právě v mešitě, kam chodila každý pátek, poprvé setkala s extremismem prezentovaným německým salafistou Pierrem Vogelem. V roce 2008 teprve sedmiletá Safia stanula po jeho boku při natáčení propagačního videa.
Vyšetřování podle serveru Deutsche Welle prokázalo, že dolnosaská bezpečnost o videu a dalších podobných věděla ještě před tím, než Safia zaútočila. Útok navíc podnikla poté, co se vydala přes Turecko do Sýrie. Následovala svého o tři roky staršího bratra, jehož jen o pár týdnů dříve na syrské hranici zadrželi turečtí pohraničníci.
Na Safiino vycestování upozornila úřady její matka, která se pak za ní vydala do Istanbulu a přivedla ji nazpět. Policie na ně čekala už na letišti, ale při následných prověřováních neobjevila žádné školaččino napojení na IS. Pozdější interní zpráva kriminálního vyšetřovacího úřadu zbavovala Safii podezření a uváděla, že dívka nepředstavuje hrozbu. Zpráva nese datum 25. února. Na druhý den Safia zaútočila.
Obvinění kromě ní čelí i dvacetiletý Muhammad Hasan K., který měl o jejích záměrech vědět. Mladík syrského původu po útoku z Německa uprchl, ale koncem září ho zatkli v Řecku.