Článek
Dánské F-35A vzlétly ze základny Skrydstrup v Jižním Jutsku. Informace z pozemních radarů jim pomohly splnit všechny procedury „mírového zachycení“. Ruský iljušin monitorovali a poté se vrátili na základnu v Jižním Jutsku.
„Je naprosto klíčové, aby dánské stíhačky obhájily dánskou suverenitu, když se ruská vojenská letadla přiblíží k dánskému vzdušnému prostoru. Situace v Baltském moři zůstává napjatá kvůli ruské agresi na Ukrajině,“ poznamenal dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen.
„S nasazením nových strojů F-35 nyní máme k dispozici to nejmodernější vybavení, které posiluje naši obrannou kapacitu a zároveň zvyšuje odstrašující účinek celé Severoatlantické aliance,“ doplnil.

Letoun F-35A s dánskými výsostnými znaky
Podle velitele dánského letectva Jana Dama už letouny F-35 plnohodnotně přispívají k operačnímu řešení úkolů.
V současnosti má Dánsko ve výzbroji 17 letadel typu F-35A z celkových 27 objednaných kusů, jejichž dodávání začalo v roce 2021. Podle portálu se do konce roku 2025 očekává plné stažení starších strojů F-16 z operační služby v dánském letectvu.
Lockheed Martin F-35 Lightning II
Lockheed Martin F-35 Lightning II je americký bojový letoun, který vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter (tj. společný útočný stíhač), vyhlášeného ministerstvem obrany USA.
Jde o třídu jednosedadlových, jednomotorových víceúčelových stíhacích letounů páté generace, určených k provádění útoků, průzkumu a vzdušných obranných misí s technologií Stealth.
Jelikož mají různé verze F-35 nahradit různorodé stroje, vznikly tři hlavní verze tohoto letounu: první je varianta s konvenčním vzletem a přistáním (F-35A), druhou je varianta s krátkým vzletem a svislým přistáním (F-35B) a třetí je varianta určená pro operace z letadlových lodí s charakteristikami CATOBAR (F-35C).
I přes rozepře vyvolané kontroverzními výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a členů jeho administrativy ohledně Grónska, které by Američané chtěli získat pod svou kontrolu, Dánsko se zatím oficiálně nevyjádřilo, že by chtělo odstoupit od vojenské spolupráce s USA a nákupu jejich letounů.
„Vzhledem ke strategickým požadavkům naší obrany je zcela logické, abychom pokračovali v pořizování dalších stíhaček F-35,“ hájil spolupráci s USA ministr obrany Poulsen.
Americký prezident Donald Trump opakovaně označuje Grónsko za klíčové pro americkou bezpečnost a tvrdí, že USA musí ostrov, který je autonomní součástí Dánského království, získat pod svou kontrolu. Trump i jeho viceprezident J. D. Vance také opakovaně a bez jakýchkoli důkazů napadali Dány, že jsou „špatní spojenci“.
Iljušin Il-20
Iljušin Il-20 (v kódu NATO Coot A) je ruský letoun pro radioelektronický boj a průzkum. Konstrukčně jde o obdobu amerického námořního hlídkového letounu Lockheed P-3C Orion.
Také Il-20 vznikl v půlce šedesátých let na základě dopravního čtyřmotorového turbovrtulového Il-18. Do výzbroje byl zaváděn od počátku 70. let.
Pod trupem má namontovaný velký radar Igla-1 s bočním vyzařováním. Antény v zadní části trupu umožňují detekovat vyzařování nepřátelských radarů. Vybaven je i kamerami.
Rusko tyto letouny pravidelně využívá k radioelektronickému průzkumu.