Hlavní obsah

První bariéra mezi dvěma zeměmi Schengenu. Maďarsko ji staví na hranicích se Slovinskem

Právo, Ivan Vilček
Budapešť

Bariéru ze žiletkového drátu začali pokládat ve čtvrtek vojáci maďarské armády na maďarsko-slovinské hranici. Podle agentury MTI si to vyžádala blízkost hranice s Chorvatskem, přes kterou proudí do Maďarska tisíce migrantů. Je to vůbec poprvé, kdy se staví zátaras mezi zeměmi, které jsou členy schengenského prostoru.

Foto: MTI.hu

Maďarští vojáci pokládají žiletkový drát na maďarsko-slovinské hranici

Článek

Žiletkový drát ve třech vrstvách na sobě byl osazen v úseku mezi maďarskou obcí Tornyiszentmiklós a slovinskou obcí Pince. Na silnici, která spojuje oba státy, je připravený také mobilní zátaras pro případné uzavření silnice. Silniční provoz mezi oběma státy je zatím plynulý.

Foto: MTI.hu

Mobilní bariéra na maďarsko-slovinské hranici

Agentura MTI zaznamenala v okolí maďarsko-slovinské hranice v průběhu celého dne aktivitu maďarských policistů a vojáků, kteří se podílejí na výstavbě bariéry.

Maďaři čekají na hranicích s Chorvatskem konflikty

Maďarsko zatím postavilo zátaras na 175 kilometrů dlouhé maďarsko-srbské hranici a v rychlém tempu se staví také na maďarsko-chorvatské hranici. Server origo.hu s odvoláním se na zdroje blízké maďarské vládě uvedl, že Maďarsko o víkendu nebo nejpozději začátkem příštího týdne uzavře hranice s Chorvatskem.

Foto: David Ryneš, Novinky

Podle serveru na maďarsko-chorvatských hranicích může dojít k mnohem tvrdším konfliktům, než tomu bylo při uzavření maďarsko-srbské hranice. Migranti tehdy zaútočili na maďarské policisty kameny a ti odpověděli slzným plynem a vodním dělem.

Foto: MTI.hu

Výstavba dvojí bariéry na maďarsko-chorvatské hranici

Po uzavření maďarsko-chorvatské hranice by zde platil stejný systém, jako na maďarsko-srbské hranici a každý, kdo by nelegálně překročil hranice, by byl zatčen.

Server upozornil, že značnou část maďarsko-chorvatské hranice tvoří řeka Dráva. Origo.hu tvrdí, že Chorvatsko schválně snižuje hladinu řeky, která dnes dosahuje jen 41 centimetrů.

„Proud vody však dosahuje 324 metrů krychlových za sekundu a je velmi nebezpečný,“ dodal server.

Foto: MTI.hu

Výstavba dvojího zátarasu na maďarsko-chorvatské hranici

Související články

Výběr článků

Načítám