Článek
Americká podmínka prodeje i modernizace F-16 je součástí důvěrného dopisu, jímž ministerstvo zahraničí informovalo příslušné výbory v Kongresu. Podle něj americká letadla nesmí Turecko používat pro provokace proti Řecku či jiných spojenců v NATO, například pro přelety nad řeckými ostrovy. V případě, že by Turecko podmínky porušilo, USA by mohly turecký program F-16 ukončit.
Atény podle Kathimerini poněkud rozladila formulace, že „ministerstvo zahraničí by mohlo v případě porušení program ukončit“. „Více by se líbila formulace, že přijme konkrétní opatření,“ poznamenal list.
Turecko chce koupit bojové letouny F-16 a modernizovat ty stávající poté, co bylo vyloučeno z programu stíhaček F-35 kvůli akvizici ruského protivzdušného systému S-400.
„Pokud bychom vyřešili problém s S-400, o což stojíme, tak by Spojené státy rády přivítaly Turecko v rodině F-35,“ řekla po nedávné návštěvě Turecka náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.
Americké ministerstvo zahraničí souhlasilo s prodejem letounů F-16 Turecku krátce po ratifikaci švédské žádosti o vstup do NATO ze strany této země. Prodej, který má spolu s modernizací celkovou hodnotu 23 miliard dolarů (528 miliard korun), ministerstvo notifikovalo v Kongresu. Souhlas Washingtonu dostal i prodej 40 letounů F-35, za které Řecko zaplatí odhadem 8,6 miliardy dolarů (197 miliard korun).