Článek
Fabius zmínil využití syrských vojáků, když mluvil o nasazení pozemních sil, bez nichž zřejmě nepůjde IS porazit.
„Pozemní síly nemohou být naše, ale mohou to být syrští vojáci ze Svobodné syrské armády, vojáci ze sunnitských arabských zemí a, proč ne, i režimní vojáci,“ řekl Fabius. Podobu zapojení neupřesnil ani nenaznačil, kdy by k tomu mohlo dojít a jakou by mělo mít formu.
Na osvobození Sýrie od radikálních islamistů by se podle Fabia měli podílet rovněž místní Kurdové.
Fabius přitom vyloučil, že by Asad mohl stát v čele země: „Jestliže chceme jít společně ke svobodné, jednotné Sýrii, nemůže ji vést on, který je příčinou smrti 300 000 lidí a miliónů uprchlíků. Asad nemůže být budoucností svého lidu.“
Paříž se snaží o velkou koalici
Fabiova slova následovala po čtvrtečním jednání francouzského prezidenta Françoise Hollanda s ruským protějškem Vladimirem Putinem v Moskvě. [celá zpráva]
Oba se shodli na společném cíli, jímž je porážka IS, i na koordinovanějším postupu, kdy si budou vyměňovat zpravodajské informace. Neshodli se však na osudu Asada. Putin řekl, že o jeho budoucnosti musí rozhodnout syrský lid. [celá zpráva]
Francie se po atentátech v Paříži snaží sestavit širokou koalici sil bojujících proti IS a dalším extremistickým skupinám v Sýrii.