Článek
Manifestace přerostly v úterý večer a v noci v násilnosti zejména v Tarragoně a Barceloně. Ve městě vyrostly večer na několika místech barikády, na nichž radikální skupiny zapalovaly pneumatiky. Zranění utrpělo podle posledních zpráv 72 španělských a katalánských policistů a zadrženo bylo 51 lidí. Zranění utrpěli také demonstranti, od pondělí bylo ošetřeno 170 protestujících.
Soud tvrdě potrestal katalánské politiky za referendum, vicepremiér dostal 13 let
Násilí radikálních skupin kritizovala španělská vláda premiéra Pedra Sáncheze i katalánská vláda a barcelonská starostka Ada Colauová. „Je zřejmé, že nejednáme o mírovém občanském hnutí, ale o hnutí koordinovaném skupinami, které násilím v ulicích narušují společný život v Katalánsku,“ reagovala španělská vláda a uvedla, že je připravena přijmout „potřebná opatření“.
Kvůli situaci v Katalánsku svolal španělský ministerský předseda Sánchez schůzky s lídry opozice Pablem Casadem, Albertem Riverou a Pablem Iglesiasem.
Podle deníku La Vanguardia je problém i v tom, že katalánská vláda neměla připravený žádný politický plán, jak na pondělní verdikt reagovat. Vyzvala jen k pokojné masové občanské neposlušnosti. Deník La Vanguardia ve středu napsal, že radikální skupiny svým násilím připravují „terén“ pro drastická opatření Madridu. Tím může být právě i dočasné převzetí autonomie, jemuž se dosud Sánchezova vláda bránila.
Pro nezávislost Katalánska, které patří k hospodářsky nejvyspělejším oblastem Španělska, je podle různých průzkumů zhruba polovina z jeho 7,5 milionu obyvatel. Ale i mezi odpůrci nezávislosti se objevují názory, že tresty vězení za uspořádání referenda, ač neústavního, nejsou adekvátní.