Článek
Taková informace podle OVD-Info přišla ze čtyř moskevských policejních oddělení. Jednomu ze zadržených pak policisté a úředníci vyhrožovali desetiletým odnětím svobody, pokud dokument nepřevezme.
„Udělám cokoli, ale na frontu nepůjdu,“ řekl BBC jeden z mužů oslovených v Moskvě. Doplnil, že se raději nechá zavřít do vězení, než aby se smířil s vysokou pravděpodobností smrti ve válce.
People detained at anti-war rallies in #Russia receive call-up papers
— NEXTA (@nexta_tv) September 21, 2022
Some are left at police departments to be taken directly to the military commissariat in the morning. pic.twitter.com/uskNBG0mG7
Na sociálních sítích se objevují záběry z východních částí země, kde už muži všeho věku nastupují do autobusů. Zda jsou ale záběry už z mobilizace, není zcela jasné. Jeden z nich je například z Blagověščensku, který leží v Amurské oblasti na hranicích s Čínou.
Sad mobilized men walk to the bus to a dull tune in #Blagoveshchensk. pic.twitter.com/sXnJomk9xe
— NEXTA (@nexta_tv) September 22, 2022
Objevily se i informace, že vojenská policie zadržuje muže přímo v ulicích a odváží je do náborových kanceláří. Další dostávají oznámení, že nesmí opustit své bydliště. Kritériím pro mobilizaci vyhovuje 25 milionů lidí, povoláno jich má být 300 000. Nikdo tak neví, zda právě na něj padne volba.
V západoruském městě Toljatti někdo zapálil budovu, kde měly nábory probíhat. Molotovův koktejl kdosi hodil i do jedné z náborových kanceláří v Petrohradě.
„V noci na 22. září neznámá osoba zapálila administrativní budovu. Událost vyšetřuje ministerstvo vnitra,“ oznámil resort. Už v dubnu na fasádu budovy někdo vylil červenou barvu.
Utéct před válkou? Rusové jsou doma v pasti
Rusové se snaží před mobilizací opustit zemi, výrazně stoupl zájem o letenky, jejich ceny se ve středu vyšplhaly do astronomických výšin – pokud byly vůbec k dostání. Dlouhé kolony se tvořily na hranicích s Finskem, které prozatím nezakázalo vstup do země Rusům se schengenským vízem. Fronty se utvořily také na hranicích s Gruzií, kterou před několika lety Rusko vojensky napadlo, ale nyní tam ruští občané chtějí najít útočiště před mobilizací. Kolony jsou hlášeny také od hranic s Mongolskem.
Věrchnij Lars, rusko-gruzínská hranice. Fronta má délku 5-6 km,"lidi čekají, můžu říct, dny, já už tady čekám 8 hodin". pic.twitter.com/pcqCUYxnzy
— Roman M (@Fbeyeee) September 22, 2022