Článek
Borosan uvedl, že v prosinci státní Energocom nabídl podněsterskému podniku Tiraspoltransgaz alternativu za ruský plyn, a to nákup plynu na rumunské burze. Společnost MGRES, která v Moldavsku včetně separatistického Podněstří zajišťuje dodávky elektřiny, pak regionu nabídla, že plyn zakoupený Energocomem na elektřinu přemění.
Další nabídku - nakoupit plyn na regionálních trzích - poskytl společně s Energocomem 2. ledna Moldovagaz, dceřiná společnost ruského Gazpromu. Ani na jednu z nich podněsterské úřady nereagovaly.
„Do dnešního dne jsme (od podněsterských úřadů) na tyto návrhy neobdrželi žádnou odpověď. A Tiraspoltransgaz odmítl spolupracovat ve stejný den, 2. ledna,“ prohlásil moldavský ministr energetiky, jehož cituje tamní server.
Gazprom od ledna zastaví vývoz plynu do Moldavska kvůli dluhu, odnese to Podněstří
Podle Borosana úřady separatistického regionu nepřijaly nabídky i přes to, že v Podněstří po zastavení dodávek ruského plynu i přes pokusy o úspory představuje výpadek elektřiny již zhruba 30 procent požadované spotřeby, tedy 65 MW. „Zatížení dosahuje 219 MW a maximální produkce MGRES a vodní elektrárny v Dubossary je pouze 154 MW,“ uvedl ministr.
S nedostatkem elektřiny se na levém břehu Dněstru snaží bojovat „odpojováním spotřebičů, veřejného osvětlení, vodovodů, průmyslových zón, zemědělských závodů apod.,“ dodal.
„Pokud nebude odpojen dostatečný počet spotřebičů, hrozí nebezpečí úplného výpadku systému, protože distribuční sítě jsou v Podněstří již přetíženy,“ konstatoval Borosan.
Podněstří, které je loajální Moskvě, od konce roku 2022 dostávalo plyn exkluzivně z Ruska. Ruský Gazprom ale 28. prosince oznámil, že zastaví dodávky plynu do Moldavska, protože Moldovagaz „pravidelně neplní platební závazky podle současné smlouvy, což je významné porušení podmínek“.
V Moldavsku byl 16. prosince zaveden výjimečný stav v energetice. Ministerstvo energetiky 31. prosince oznámilo, že v lednu 2025 bude Moldavsko dovážet elektřinu ze sousedního Rumunska a 30 procent zajistí místní tepelné elektrárny. Podněsterské úřady rovněž zavedly výjimečný stav a po přerušení dodávek plynu 1. ledna ve městech vypnuly ústřední topení a plyn zůstal pouze na vaření.
Moldavská státní okresní elektrárna přešla od 1. ledna na výrobu elektřiny z uhlí. 3. ledna začaly v Podněstří řízené výpadky proudu. O den později byly zastaveny práce Moldavského hutního závodu (MMZ). Provoz pozastavila i pekárna v Rybnitsa, kde se vyráběly asi 2 tuny chleba denně.