Článek
Proruská organizace vyzdvihuje, že se v této otázce podařilo Slováky mobilizovat. „Chceme ohlásit ukončení sběru podpisů. Vysbírali jsme téměř 450 tisíc podpisů, co je úžasné, nádherné číslo za čtyři měsíce,“ cituje Alexu web aktuality.sk.
Organizátoři petiční akce nyní požadují přijetí u prezidenta Pellegriniho, který podle ústavy plebiscit vyhlašuje. Mluvčí hlavy státu Patrícia Medveď Macíková potvrdila, že organizace už prezidentskou kancelář kontaktovala. K odevzdání podpisů by mohlo dojít 11. března 2025.
Podpisy z osad
Bývalý člen skupiny Bratr za bratra Rastislav Bočan tvrdí, že polovinu podpisů organizátoři získali v romských osadách. „Kontroloval vůbec někdo ty podpisy? Že jsou tam někteří i dvakrát, třikrát podepsaní?“ klade si otázky Bočan.
Otázkou také zůstává, zda prezident může referendum o zrušení protiruských sankcí vypsat. Pokud by měla hlava státu pochybnosti, že předmět referenda je v rozporu s ústavou, může se obrátit k Ústavnímu soudu, aby otázku prozkoumal.
„Slovenská republika jako členský stát EU se na sankcích vůči Ruské federaci podílela v souladu s opatřeními EU. Jednostranné odstoupení od sankcí ze strany Slovenské republiky by určitě vyvolalo reakci ze strany EU, protože by bylo v rozporu nejen s vícero nařízeními, ale také se zakládajícími smlouvami EU, především s obsahem Lisabonské smlouvy z roku 2009,“ upozornil expert na ústavní právo Peter Kresák.
Na Slovensku se dosud konalo devět referend a úspěšné bylo pouze jediné - v roce 2003 o vstupu Slovenské republiky do EU.
„Partyzánské“ hnutí
Organizace Bratr za bratra vznikla v roce 2019 a projevuje sympatie k politice Kremlu. Alexa otevřeně podporuje ruské tažení na Ukrajině. Šéf organizace se někdy objevuje v mikině s písmenem Z, které je symbolem ruské agrese proti Ukrajině, a je v pravidelném kontaktu s ruskou ambasádou v Bratislavě.
Letos skupina vyzvala k zakládání buněk po celém Slovensku a k vybudování novodobého partyzánského hnutí. „Blíží se očista Slovenska. Budujte buňky po Slovensku s námi. Kde? V každém kraji, okrese, městu, vesnici,“ vyzývá skupina na sociálních sítích.
Slovenský ministr spravedlnosti Boris Susko (Směr) nepovažuje tuto výzvu za hrozbu, ale předpokládá, že skupinu monitorují bezpečnostní složky.