Článek
Demonstranti podle deníku La Stampa skandovali, že „Palestina bude svobodná“ či „jste spoluviníci, zastavte genocidu“. Žádali také o „správné informace“ o dění v Gaze. V Římě na pobočku RAI házeli vejce, lahve a dýmovnice a střetli se i s policisty, kteří budovu chránili.
Podobně se vyvíjely demonstrace i v dalších italských městech, přičemž nejtvrdší násilnosti se odehrály před budovou RAI v Neapoli. Podle La Stampa tam pět demonstrantů a pět policistů skončilo kvůli zraněním v nemocnici.
Propalestinští aktivisté se střetli s policií také v Turíně před sídlem RAI na Via Verdi. Nejprve tam padala obvinění na adresu italské veřejnoprávní stanice, že „cenzuruje vysílání a provádí politiku ideologické represe“. Dav pak skandoval „RAI - sionista, korupčník a fašista“.
Policie chránící budovu, kde sídlí veřejnoprávní stanice, použila výbušky. Podle propalestinských aktivistů přitom utrpělo zranění nejméně pět demonstrantů.
Policie, která uvedla, že čelila útokům lahvemi, tyčemi a dýmovnicemi, oznámila, že před sídlem RAI bylo zraněno nejméně sedm příslušníků turínské pořádkové jednotky. Na policejních autech se pak podle listu La Stampa objevily nápisy „Fašisté“, „Vrahové“ či „Svobodná Gaza“.
Sérii demonstrací v italských městech zorganizovali příznivci Palestinců, poté co se vedení RAI během nedělního závěrečného koncertu festivalu v San Remu distancovalo od výzvy populárního zpěváka a rappera Ghaliho „zastavit genocidu“, kterou adresoval italské vládě. Výkonný ředitel RAI Roberto Sergio ale vyjádřil „solidaritu s izraelským lidem a židovskou komunitou“ v Itálii.
Ghali má podle deníku italské občanství – narodil se v Miláně v roce 1993 rodičům, kteří pocházejí z Tuniska.