Článek
„Palestine Action zničila obraz z roku 1914 od Philipa Alexia de Lászlóa. Zpodobňoval lorda Arthura Jamese Balfoura, člena Konzervativní strany, který jako ministra zahraničí vytvořil Balfourovu deklaraci. Aktivistka obraz rozsekala a postříkala červenou barvou, která symbolizovala krveprolití palestinského lidu od vydání této deklarace v roce 1917,“ uvedlo v prohlášení hnutí.
„Arthur Balfour, tehdejší ministr zahraničí Spojeného království, vydal prohlášení, které slíbilo vybudovat ‚domovinu pro židovský národ‘ v Palestině, kde většinoví původní obyvatelé nebyli Židé. Připravil tak Palestince o vlast, tuto zemi ale přitom neměl právo ani brát, ani dávat,“ vysvětlilo svůj postoj.
Čin už odsoudili někteří britští politici. „Jsem zděšen stupidním aktem vandalismu,“ uvedl vicepremiér Oliver Downden na sociální síti X. Uvedl, že viník musí být potrestán.
„Příslušníci dorazili na místo a zajistili důkazy. Nikdo nebyl zatčen, vyšetřování probíhá,“ uvedla Cambridgeská univerzitní policie. Vedení fakulty Trinity College uvedlo, že „lituje škody způsobené na portrétu Arthura Jamese Balfoura během návštěvních hodin“, s tím, že policie byla informována.
Balfourova deklarace
Balfourova deklarace z roku 1917 zachytila postoj britské vlády, vyjadřující přání znovu vytvořit „židovský národní domov“ v tehdy osmanské Palestině. Dopis podepsaný britským ministrem zahraničí Balfourem byl odeslán 2. listopadu 1917 lordu Lionelu Walteru Rothschildovi, předsedovi britské sionistické organizace. Vláda Jeho Veličenstva, tehdy Jiřího V., v něm vyjadřuje podporu zřízení židovské národní domoviny v oblasti historické Palestiny při respektování občanských a náboženských práv nežidovského obyvatelstva tohoto území.
Balfourova deklarace byla v roce 1920 začleněna do mírové smlouvy ze Sèvres a vyústila ve vytvoření britského mandátu pro Palestinu (1920–1948).
Přestože se tato deklarace nazývá podle ministra zahraničí Balfoura, byla sepsána lordem Alfredem Milnerem. Balfourova deklarace není konkrétní a ponechává možnost různého výkladu, přesto byla důležitým mezníkem v postoji Spojeného království vůči vzniku židovského státu.