Článek
Program vznikne v návaznosti na pandemii koronaviru. Za potlesku europoslanců Leyenová zdůraznila, že se EU podařilo splnit cíl a naočkovat 70 procent dospělé populace do konce léta. Šéfka EK také připomněla, že mezi členskými státy bloku přetrvávají rozdíly v počtech naočkovaných obyvatel.
„Je to maraton, ne sprint. Musíme zrychlit očkování a zesílit naši připravenost vůči pandemii,” uvedla Leyenová. Dodala, že do poloviny roku 2021 je Evropská unie připravena poskytnout dalších 200 milionů dávek vakcíny chudším zemím.
Chceme do roku 2030 snížit emise minimálně o 55 procent, řekla von der Leyenová
Klíčové podle ní bude, jak rychle se podaří dostat vakcíny k lidem mimo zemí Evropské unie, kde je zatím naočkováno jen mizivé procento populace.
Stěžejním bodem proslovu Leyenové se stal také boj proti klimatickým změnám. V méně hospodářsky vyspělých zemích věnuje další čtyři miliardy eur (přes 100 miliard korun). Výrazné snížení emisí skleníkových plynů bude zásadní prioritou EU i v dalším období.
„Každá země nese zodpovědnost,” pronesla Leyenová s tím, že EU sama boj proti oteplování planety nezvládne a je třeba přesvědčit také další země v čele s Čínou.
A pandemic is a marathon, not a sprint.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 15, 2021
We now need to:
🔹 speed up global vaccination
🔹 continue our efforts here in Europe
🔹 strengthen our pandemic preparedness#SOTEU pic.twitter.com/lxfLFROYTS