Článek
Podle tohoto průzkumu by Ficova strana získala 19,4 procenta hlasů a Šimečkovo hnutí 18,2 procenta. Na třetím místě by skončila strana Hlas-sociální demokracie dalšího bývalého premiéra Petra Pellegriniho se ziskem 15,1 procenta hlasů.
Do parlamentu by se ještě dostala strana Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka (7,4 %) a těsně také hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) expremiéra Igora Matoviče se sedmi procenty.
OLaNO totiž kandiduje jako jediné v koalici se stranami Za lidi a Křesťanská unie, tudíž pro vstup do parlamentu musí získat minimálně sedm procent. Ostatním stranám stačí překročit pětiprocentní hranici.
Se ziskem šesti procenty by se do parlamentu dostala také Slovenská národní strana (SNS), Křesťanskodemokratické hnutí (6 %), hnutí Jsme rodina (5,3 %) a Republika (5,2 %).
Přes 71 procent respondentů se vyjádřilo, že k volbám půjdou. Šestadvacet procent voličů se základním vzděláním deklarovalo, že chce volit Směr, a třicet procent voličů s vysokoškolským vzděláním chce volit PS. Směr by volili především lidé ve věku nad 50 let a PS lidé ve věku od 18 do 49 let.
Voliči v Bratislavském a Košickém kraji preferují PS, mezi obyvateli Trenčínského, Nitranského, Prešovského a Trnavského kraje boduje hlavně Směr.
Předčasné parlamentní volby se konají na Slovensku 30. září. Vládní koalici vedenou OLaNO loni opustila strana SaS a v prosinci 2022 vyslovil parlament menšinové vládě nedůvěru.
Letos v květnu jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová úřednickou vládu premiéra Ľudovíra Ódora.