Článek
Zmíněné potrubí se táhne v délce 55 kilometrů mezi městy Brunsbüttel a obcí Hetlingen západně od Hamburku. V provozu mělo být už ke konci loňského roku, zatím se tak ale nestalo. První hlášení o poškození potrubí dostali němečtí kriminalisté už loni v listopadu. Fakt, že se nyní případem zabývají spolkové úřady ukazuje na podezření ze špionáže či terorismu, podotýká Bild.
Aby Německo nahradilo dodávky plynu z Ruska, na kterých bylo závislé, začalo po ruské invazi na Ukrajinu budovat terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). Prozatím byla uvedena do provozu dvě zařízení na objednávku státu, a to v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. V Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku vznikl také jeden čistě komerční terminál.
Německo už naplnilo zásobníky plynu takřka z 95 procent
Agentura Bloomberg nicméně loni v říjnu informovala, že Berlín stále obchoduje s ruským zkapalněným zemním plynem. Jako důvod uvedla nadále platné smlouvy znárodněné německé energetické společnosti Sefe s ruskou stranou. V případě porušení by německá strana musela Moskvě platit nemalé penále.
Someone has damaged pipes for importing liquefied natural gas in Germany
— NEXTA (@nexta_tv) January 5, 2024
New pipes have started to be installed in the north of the country to supply liquefied gas instead of Russian gas, Bild reports.
Unknown saboteurs made three holes 1 centimeter in diameter in the pipes.… pic.twitter.com/hdWppnlicO
Německé úřady také stále vyšetřují sérii výbuchů, které v srpnu 2022 poškodily momentálně nepoužívané plynovody Nord Stream v Baltském moři, jež propojují Rusko a Německo. V listopadu americký list The Washington Post s odvoláním na nejmenované ukrajinské i evropské představitele napsal, že klíčovou roli v tomto útoku sehrál ukrajinský plukovník Roman Červinskyj, který jednal na pokyn svých nadřízených. Kyjev oficiálně podíl na tomto útoku odmítl.