Hlavní obsah

Proč si chtějí Rumuni zvolit za prezidenta populistu a ukrajinofoba

5:58
5:58

Poslechněte si tento článek

Pokud by se v Rumunsku nyní konaly prezidentské volby, na plné čáře by je vyhrál Călin Georgescu, představitel krajně pravicové části politického spektra, zastánce euroskepticismu a proruské vize obrazu světa, a to se ziskem více než 50 procent hlasů. Jeho soupeři za ním výrazně zaostávají, uvádějí nejčerstvější průzkumy.

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Rumunský kandidát na prezidenta Calin Georgescu

Článek

Zásah ústavního soudu, který vloni na začátku prosince krátce před druhým kolem zrušil prezidentské volby, nevyšel, píše web Evropejska pravda.

Když soud verdikt oznámil s tím, že kampaň „probíhala v rozporu se zákonem a pod vlivem třetích států“, vnímali to voliči obou kandidátů jako „ukradené vítězství“. A byl to okamžik, od něhož se další vývoj Rumunska ubírá nepředvídatelnou trajektorií.

Na otázku, proč v zemi, která patřila donedávna k oddaným a důsledným podporovatelům Ukrajiny, je favoritem prezidentských voleb populista a ukrajinofob, lze odpovědět malou exkurzí do minulosti.

Rumunsko zrušilo rozjeté prezidentské volby

Evropa

Po dlouhou dobu rumunskou politickou scénu ovládaly dvě velké politické strany, a to sociální demokraté a národní liberálové. Obě politické síly mají v Rumunsku hluboké kořeny. Národně liberální strana (PNL) je považována za nástupce stejnojmenné strany, která existovala v období rumunského království v letech 1875-1947.

Svou činnost obnovila v roce 1990, po svržení Nicolae Ceaușesca. Sociálně demokratická strana se zase vynořila na troskách komunistického režimu a jejím vůdcem byl jeden z vůdců rumunské revoluce Ion Iliescu. Obě strany opakovaně sestavovaly vlády a dominovaly i na místních úrovních (obce, města). Politické duo opakovaně prošlo fázemi „od lásky k nenávisti“ a naopak.

Zkorumpovaný a uzavřený systém dvou politických stran rozbilo Rumunské hnutí za spásu, z něhož se postupně vyklubala politická strana Unie pro spásu Rumunska, kterou nyní vede Elena Lasconiová. Mezi zakladatele strany patřil i současný poměrně populární starosta Bukurešti Nicușor Dan, který v současných prezidentských volbách kandiduje jako nezávislý.

Sociální demokraté utrpěli v roce 2019 těžkou ránu. Jejich šéf Liviu Dragnea skončil kvůli korupci a zneužití pravomoci ve vězení. Pro Vioricii Dăncilăovou, kandidátku sociální demokracie, se prezidentské volby staly debaklem.

Restart rumunského Matrixu

Události let 2015-2019 výrazně změnily rumunské voliče. Vznik Unie pro spásu Rumunska a její spolupráce s Národně liberální stranou byla závanem čerstvého vzduchu a dala Rumunsku šanci na změnu, píše web Evropejska pravda. Euforie však netrvala dlouho. Reformátoři narazili a koalice se zhroutila.

Národní liberálové a sociální demokraté se rozhodli pro širokou koalici. Dohodli se, že jejich zástupci budou střídavě zastávat post předsedy vlády Rumunska, a tento plán také proměnili v realitu. V letech 2021 až 2023 stál v čele vlády národní liberál Nicolae Ciucă a v roce 2023 ho nahradil nový lídr sociálních demokratů Marcel Ciolacu.

Při rozhodování o široké koalici obě strany poukazovaly na potřebu zajistit národní jednotu, ale vůbec nebraly v úvahu, že volič, který usiluje o změnu a věří ve své vlastní schopnosti a úsudek, bude tuto situaci vnímat jako spiknutí elit. Tuto „konspirační teorii“ podpořily loňské prezidentské volby.

Desetitisíce Rumunů demonstrovaly za pokračování zrušených prezidentských voleb

Zahraniční

Navzdory všem prognózám v prvním kole prezidentských voleb prohráli oba zástupci hlavního politického proudu – Nicolae Ciucă a Marcel Ciolacu. Vítězi prvního kola se stali předsedkyně Unie pro spásu Rumunska Elena Lasconiová a outsider - zástupce krajní pravice Georgescu. Když Ústavní soud po prvním kole oznámil, že se prezidentské volby ruší, od tohoto momentu se Rumunsko ubírá nepředvídatelnou cestou.

Georgescu se s porážkou nesmíří. Na svou podporu zmobilizoval všechny možné síly a jeho výroky nabyly na radikálnosti. Georgescovy protiukrajinské výroky jsou vzkazem Kremlu, že je připraven hájit ruské zájmy. Georgescu se líbí i nové americké administrativě, kde se rumunský prezidentský kandidát může díky svým konzervativním názorům a protimigračním postojům jevit jako atraktivní postava.

Rumuni si zopakují prezidentské volby v květnu, Georgescu asi nenastoupí

Volby

Georgescův tým předpokládá, že neonacisté, neokonzervativci, neoeuroskeptici a neorusofilové společně dokážou svého kandidáta dostat do druhého kola. Zvláště pokud je podporují voliči, kteří mají plné zuby systému dvou stran, jejichž průšvihy se v posledním desetiletí staly tak zjevnými.

Mnoho vlivných zákulisních aktérů (například současní i bývalí představitelé rumunských tajných služeb) místo, aby zachraňovali zkompromitované politické starousedlíky, raději navazují kontakty s tímto „ranařem“.

Zvolení Georgeska ale není stoprocentní. Nelze totiž vyloučit, že bude z boje o prezidentské křeslo předem vyloučen. V takovém případě se nabízí otázka, jak budou Rumuni reagovat. Podpora více než 50 procent není zanedbatelná. A pak se Rumunsko, stejně jako nedávno Bulharsko, ocitne ve spirále politické krize a předčasných voleb, dodává Evropejska pravda.

Kandidát na úřad rumunského prezidenta u evropského soudu neuspěl, žádal obnovení zrušených voleb

Volby
Související témata:
Calin Georgescu

Výběr článků

Načítám