Hlavní obsah

Příznaky u nakažených britskou mutací se liší

Londýn

Příznaky nemoci covid-19 bývají při infekci britskou mutací koronaviru jiné než u původní varianty. Pacienti častěji trpí kašlem, bolestí v krku a únavou, na druhé straně ale v takové míře neztrácejí chuť a čich. Vyplývá to ze zprávy Britského statistického úřadu (ONS), na kterou ve středu upozornila agentura Reuters.

Foto: Juan Medina, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Ztráta chuti a ztráta čichu byly výrazně méně časté u lidí pozitivních s britskou variantou. Jiné příznaky byly běžnější u britské varianty. Nejčastější byl kašel, bolest v krku, únava, myalgie (bolest svalů) a horečka," uvádí ONS.

Dušnost, bolest hlavy a obtíže se zažíváním jsou stejně časté u obou variant.

Průzkum bral v potaz pacienty pozitivně testované na covid-19 v Británii v období od 15. listopadu 2020 do 16. ledna. Studie infekcí ONS patří podle Reuters k hlavním nástrojům pro odhad komunitního šíření koronaviru.

Jsme připraveni na modifikaci vakcíny, říká šéf Pfizeru

Koronavirus

Výrazně nakažlivější varianta

Takzvaná britská mutace, která se poprvé objevila na jihovýchodě Anglie v prosinci loňského roku, je výrazně nakažlivější. Podle britské vlády je navíc také možná o 30 procent smrtonosnější než původní kmen, vědci ale toto tvrzení zatím spíše odmítají a odvolávají se na nedostatečný rozsah zkoumaných dat. Panují obavy, že stávající vakcíny, nebo ty, které jsou teprve ve fázi vývoje, by mohly být proti mutaci méně účinné. Ani to ale zatím nasbíraná data nepotvrzují.

Britskou mutaci koronaviru potvrdili v šesti krajích

Koronavirus

V Česku byla britská mutace koronaviru poprvé zaznamenána 25. prosince. Ve středu úřady oznámily, že byla prokázána nejméně v šesti krajích. Lze předpokládat, že britská mutace bude tu původní v tuzemsku postupně vytlačovat podobně, jako se to děje ve Spojeném království. Podle epidemiologů to může již tak vážnou situaci nadále dramatizovat.

Výběr článků

Načítám