Hlavní obsah

Přívod vody do kosovských elektráren narušil výbuch. Premiér viní Srbsko

Kanálem, který přivádí vodu do dvou největších kosovských elektráren, v pátek večer otřásl výbuch. Priština jej označila za teroristický čin ze strany Srbska, dala opevnit zásoby vody a elektřiny a posílila bezpečnost strategických zařízení. Srbský ministr zahraničí Marko Đurić naopak tvrdí, že je za výbuch zodpovědná vláda kosovského premiéra Albina Kurtiho.

Foto: Valdrin Xhemaj, Reuters

Následky výbuchu vodního kanálu v Kosovu

Článek

K výbuchu došlo v pátek kolem sedmé hodiny večer u města Zubin Potok. Jeho přesná příčina zůstává nejasná. Kosovská bezpečnostní rada po sobotním nouzovém jednání uvedla, že aktivovala ozbrojené složky, aby dalším podobným útokům zabránily. „Bezpečnostní rada schválila další opatření k posílení bezpečnosti kolem kritických zařízení a služeb, jako jsou mosty, elektrické stanice, antény, jezera a kanály,“ stojí v jejím vyjádření.

Bezpečnost v Kosovu už přitom byla posílena kvůli dvěma útokům, kdy na severu země, kde žijí etničtí Srbové, někdo na policejní stanici a radnici hodil ruční granáty, připomíná agentura Reuters. Z pátečního výbuchu pak premiér Kurti obvinil zločinecké elementy ze Srbska, aniž by pro to poskytl důkazy. Stejně tak nepodložená byla i odpověď Sarajeva, že výbuch způsobila kosovská vláda.

„Tento útok neprovedli obyčejní kriminálníci. Toto provedla dobře organizovaná struktura, která velmi dobře ví, že narušení proudu vody v této lokaci ovlivní také produkci elektřiny. Situace je velmi kritická,“ řekl bývalý výkonný ředitel energetické společnosti KEK Arben Gjukaj.

Srbové hrozí odchodem z Eura. Kvůli nenávistnému pokřiku při zápase Albánie s Chorvatskem

Evropa

Na místo výbuchu byla umístěna série velkých trubek, které umožňují, aby se voda otvoru v kanálu vyhnula. Dodávky elektřiny v zemi zůstaly podle všeho téměř beze změny, ale v některých oblastech země výbuch narušil dodávky pitné vody. Ministryně energetiky Artane Rizvanolliová uvedla, že na přísunu další elektřiny spolupracuje s albánským dodavatelem a voda bude do zasažených oblastí dovezena.

Etnicky převážně albánské Kosovo se od Srbska oficiálně odtrhlo v roce 2008 po téměř dekádě partyzánských bojů. Bělehrad však jeho nezávislost nikdy neuznal. Vztahy mezi oběma stranami jsou napjaté obzvlášť na severu Kosova, kde žije velké množství etnických Srbů, kteří státnost Kosova neuznávají a jako své hlavní město stále berou Bělehrad.

Zhroucení přístřešku na nádraží nepřežilo v Srbsku 13 lidí

Evropa
Související témata:
Albin Kurti
Marko Djuric

Výběr článků

Načítám