Hlavní obsah

Příval uprchlíků uvrhl do krizového režimu každou třetí německou obec

Podle studie Institutu pro demografický rozvoj a sociální integraci (DESI) se stále víc německých místních úřadů potýká s obřími problémy se zaopatřením migrantů, jejichž příliv nepolevuje. Nejde jen o místa na spaní, ale také o napjatý trh s bydlením, nedostatek integračních a jazykových kurzů, zdravotní péče a předškolního vzdělávání, oznámila ve čtvrtek v Berlíně organizace Mediendienst Integration, která analýzu zadala.

Foto: Profimedia.cz

Migranti v Hamburku, říjen 2023

Článek

DESI podle listu Die Welt shromáždil údaje z téměř 600 obcí. Průzkum zároveň dokládá, že města, vesnice a okresy se často musí spoléhat na pomoc dobrovolníků.

Pět procent místních úřadů uvedlo, že jsou v nouzovém režimu, tj. přetížené poskytováním ubytování pro uprchlíky. Dobrá třetina (34,6 procenta) se vidí na hranici možností, a tedy v krizovém režimu, zatímco necelá polovina (46,8 procenta) popisuje situaci jako „náročnou, ale zvládnutelnou“.

Většina obcí ubytovává lidi v soukromých nájemních a obecních bytech. V době online průzkumu využívalo nouzové ubytování, především obytné kontejnery, stále ještě asi 42 procent místních úřadů.

Hledání bytů zůstává nejnáročnějším úkolem

Oblast ubytování obce téměř v pronikavé shodě považují za zdaleka nejobtížnější. Na stupnici od 1 (velmi slabá) do 5 (velmi silná) se shodly na známce 4,6, následuje zajištění integračních a jazykových kurzů (3,8) a zdravotní a psychosociální péče (3,8).

Přibližně dvě třetiny respondentů hodnotily spolupráci mezi místními orgány a nezávislými organizacemi a subjekty občanské společnosti při přijímání a integraci uprchlíků jako „velmi“ nebo „spíše dobrou“ (22,9 procent, resp. 45,2 procent). Dobrovolníci sice nejsou zcela odolní, ale jejich pomoc vytváří důležitý základ pro práci pro uprchlíky a s uprchlíky na místní úrovni konstatuje studie.

Do vsi s 280 obyvateli se má nastěhovat 130 migrantů

Přes 170 místních demonstrovalo o uplynulém víkendu proti více než 130 migrantům, kteří mohou přijít do připravovaného kontejnerového azylového střediska v bavorské vesnici Bairawies s 280 obyvateli. Občané drželi v rukou nápisy: „Už toho bylo dost! To nezvládneme“ nebo „Hromadné ubytování je nehumánní“. „Ten záměr rozbíjí naši vesnici,“ svěřila se jedna z protestujících.

Demonstraci zorganizoval Wolfgang Köster, člen Strany zelených, jenž je odhodlán zabránit tomu, aby žadatelé o azyl v jeho obci získali ubytování. Za tímto účelem založil sdružení „Bairawies aktiv!“. Tvrdí, že chce zabránit nejhoršímu, přibližuje list Bild čerstvý případ, kdy radnice odmítá před umístěním migrantů kapitulovat.

Bildu Köster vysvětlil, jak to zapadá do neochvějně vstřícného postoje Zelených k migrační politice: „Jsem přesvědčen, že můžeme uprchlíkům pomoci,“ objasnil. „Je to obtížné, je to nákladné, ale může se to podařit. Není pochyb o tom, že k tomu patří důstojné ubytování a fungující podpora. Ani jedno z toho by v Bairawies nebylo možné.“

Bezprostředně po protestu Köster řekl: „Bylo by to, jako kdyby Mnichov dostal naráz 750 tisíc nových obyvatel. Ten poměr prostě není správný. Slogan kancléřky Angely Merkelové o tom, že to zvládneme, zůstává pro nás utopií,“ uvedl Köster.

Bairawies, součást Dietramszellu, nemá ani sportovní halu, ani nevyužité budovy, takže ke slovu by musely přijít jedině kontejnery. Nejbližší větší města, Geretsried a Bad Tölz, jsou vzdálena každé více než deset kilometrů.

Stavební komise obecního zastupitelstva proto žádost o vybudování kontejnerového stanoviště na okraji obce zamítla. Žádost podal investor z Lenggries.

Kösterovo sdružení se však obává, že by okresní úřad mohl rozhodnutí obce zrušit a stavební povolení přesto vydat. „Takové příklady se už v okrese objevily,“ upozornil Köster. A s ohledem na své sdružení dodal: „Především chceme podpořit případné stěžovatele - i finančně. Celá desetiletí u nás panoval až idylický klid - proč bychom se o něj měli nechat připravit?“

Související témata:
Nezvládnutí situace

Výběr článků

Načítám