Článek
Manuál hned na začátku radí, aby učitelé v případě útoků utekli. „Opusťte nebezpečnou zónu. Vystupte ze zorného pole útočníka, neprovokujte a vyhněte se jakékoli eskalaci,“ píše se v příručce. Poté by mělo být informováno vedení školy a incident by měl být písemně zdokumentován, píše web deníku Die Welt.
V případech mírnějších incidentů, například lehkého ublížení na zdraví, poškození majetku nebo urážek navrhuje příručka zdrženlivost a raději nic nehlásit. Učitelům se doporučuje, aby zvážili, zda chtějí podat trestní oznámení, nebo se tohoto práva vzdát ve prospěch „výchovných opatření“.
Manuál jim současně radí, aby se vyloučením ze školy zpočátku hrozilo jen „mírněji“. Vyloučení ze školy se považuje za oprávněné pouze ve zvláště závažných případech – pokud jsou to útoky se zbraní a předměty nebo pokud je ataka „záludná“.
Výsledky šetření Asociace pro vzdělávání a výchovu jsou ovšem alarmující:
- Přesně 43 procent ředitelů škol v Severním Porýní-Vestfálsku hlásí, že jejich učitelé byli fyzicky napadeni.
- Plných 65 procent dotázaných ředitelů škol uvedlo, že učitelé byli v posledních pěti letech v jejich školách uráženi, bylo jim vyhrožováno nebo je někdo obtěžoval.
- Fyzické útoky se staly na 35 procentech škol.
- Postiženy jsou zejména základní a všeobecně vzdělávací školy. Škála útoků je velmi rozsáhlá: od sprostých urážek přes fyzické a psychické násilí až po sexuální obtěžování. Nedílnou součástí každodenního školního života je také kyberšikana.