Článek
Policie prověřuje nejen podezření, že požáry byly založeny úmyslně, ale vyšetřuje také totální selhání státní správy při likvidaci katastrofy. Ze svědeckých výpovědí vyplývá, že během požáru století selhalo snad vše, co mohlo selhat, píše Süddeutsche Zeitung.
Dopravní policisté například lidi směřovali místo do bezpečí přímo do inferna. Desítky lidí zemřely, když se pak pokoušely uniknout ze svých aut.
Hasiči nemohli komunikovat s piloty vrtulníků, kteří pomáhali hasit plameny. Systém rozesílání varovných SMS zpráv nebyl v provozu. Neexistoval žádný evakuační plán.
Thanasis Diamantopoulos, profesor z Atén, přijel do domu svého bratrance v městečku Mati 23. července. „V domě bylo najednou příšerné vedro. Myslel jsem, že se porouchala klimatizace. Najednou jsem cítil kouř. Vyhlédnu z okna a vidím, že auto, které je zaparkované před domem, je v plamenech,“ vzpomíná. Na nic nečekal, vyběhl z domu a mířil k moři. Okamžitě se vrhl do vody. To, že je dobrý plavec, mu nakonec zachránilo život.
„Ten, kdo zůstal na pláži, toho plameny spálily,“ řekl. To se stalo v 18.30. Další čtyři hodiny zůstal v moři. Doplaval ke skále ještě s jednou ženou a jejími dvěma syny ve věku devět a šest let. „Žena se třásla více než děti,“ vyprávěl Diamantopoulos reportérovi deníku. „Dnes se ptám, proč tak dlouho trvalo pobřežní stráži, než vyslala lodě, aby nám pomohly,“ uvedl.
„Když jsem se dostal pozdě v noci na pláž, bez oblečení, bez mobilu, bez dokladů, nebyl nikdo, kdo by nám pomohl, kdo by nás vyzvedl. Proč?“ ptá se.
Mnozí lidé při svém úprku před plameny uvízli ve spleti špatně navržených ulic, které se pro ně staly pastí. Načerno postavené domy a nepřehledný labyrint bránily přístupu k pobřeží. To je případ i jednoho z nejpostiženějších míst - městečka Mati.
Načerno postavené budovy jsou pro Řecko typické. Stavbu mnohých z nich jednotlivé řecké vlády postupně legalizovaly během všeobecných amnestií. Kritici to označují za efektivní způsob, jak si zajistit hlasy.
Premiér Alexis Tsipra oznámil, že v oblasti Attiky, která zahrnuje i hlavní město Atény, bude ihned zahájena demolice 3200 načerno postavených budov. „Chaos nelegální výstavby, která ohrožuje lidské životy, už nelze dál tolerovat,“ řekl premiér.
Opozice Tsiprasovu vládu kritizuje, že za dobu, co je u moci, nezjednala žádnou nápravu. Premiér kontroval tím, že nelegální výstavba se rozbujela během mandátu předchozích vlád. „Od lidí, kteří spolu se svými rodinami Řecku vládli po čtyři desetiletí, a ne tři či pět let, bych čekal alespoň trochu sebekritiky,“ řekl Tsipras.
Odkazoval tím na šéfa hlavní opoziční strany Nová demokracie (ND) Kyriakose Mitsotakise, jehož otec Konstantinos Mitsotakis byl premiérem, a na předsedkyni socialistické strany PASOK Fofi Gennimataovou, jejíž otec Jorgos Gennimatas byl zakládajícím členem strany.
Požáry v Řecku si podle posledních informací vyžádaly 92 obětí a 36 lidí je ve vážném stavu v nemocnici.