Článek
Tvrzení Moskvy přichází v době, kdy v regionu panuje napjatá situace. Příslušníci americké rozvědky jsou přesvědčeni, že Rusko plánuje vojenskou ofenzivu proti Ukrajině.
„Podařilo se zabránit katastrofě. To ale neznamená, že NATO a USA mohou nadále beztrestně riskovat životy,“ uvedla v prohlášení Zacharovová. Podle ruské agentury pro civilní letectví (Rosavijacija) se incident stal v pátek ráno, kdy špionážní letadlo „rychle klesalo“ a dostalo se do dráhy letu airbusu společnosti Aeroflot z Tel Avivu do Moskvy. Na palubě stroje bylo 142 lidí.
Ruská invaze je na spadnutí, varuje ukrajinský ministr obrany
„Směr a výška civilního letadla byly okamžitě změněny,“ uvedla Rosavijacija v nedělním prohlášení pro agenturu AFP a dodala, že posádka špionážního letadla nereagovala na zprávy od řízení letového provozu.
Podle ruské tiskové agentury Interfax ruské letadlo kleslo o 500 metrů, aby se vyhnulo průzkumnému letounu, který piloti Aeroflotu viděli z kokpitu. Další menší letadlo, Challenger 650, letící do Skopje z ruského letoviska Soči, kvůli průzkumnému letounu také změnilo kurz, informovala ruská agentura pro civilní letectví.
„Zvýšená aktivita letadel NATO v blízkosti ruských hranic (...) vytváří riziko nebezpečných incidentů s civilními letadly,“ uvedla Rosavijacija a dodala, že bude „protestovat“ diplomatickou cestou.
Napětí se stupňuje. NATO a Rusko si vzájemně hrozí kvůli Ukrajině
Incident se odehrál v době rostoucího napětí mezi Ruskem a západními zeměmi, které obviňují Moskvu z toho, že kumuluje vojáky na hranicích s Ukrajinou a připravuje se na invazi. Případná ofenziva ruských sil proti Ukrajině by podle americké rozvědky mohla být zahájena začátkem příštího roku a zúčastnilo by se jí odhadem 175 000 vojáků.
Rusko takové plány popírá a obviňuje země NATO z rostoucích „provokací“, včetně nedávných vojenských cvičení v blízkosti svých hranic v Černém moři, což je oblast, kterou Moskva považuje za svou sféru vlivu.