Článek
Prezident Bolotov, jak připomněla ruská televize RT, se narodil v Rusku. Po vypuknutí nepokojů na východě Ukrajiny stanul v čele luhanských separatistů jako takzvaný lidový gubernátor. Nedávno byl na návštěvě Ruska. Při návratu ho zadrželi ukrajinští pohraničníci, ale nikdo jim nepřišel na pomoc, takže stovka separatistů Bolotova osvobodila. [celá zpráva]
Státní rada Luhanské lidové republiky, která zastupuje prozatímní zákonodárný sbor, si také vybrala svého předsedu. Stal se jím Alexej Karjakin, uvedla na svém webu ruská televize RT.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Jako premiér vytvořím nový kabinet. Příslušné kandidáty oznámím později,” prohlásil Vasilij Nikitin po svém jmenování do čela separatistické vlády. Jména členů jeho kabinetu by mohla být známa v pondělí.
Před osmi dny Luhanská a Doněcká oblast uspořádaly kontroverzní referenda, ve kterých se podle separatistů drtivá většina obyvatel vyslovila pro nezávislost. Tu vyhlásily minulé pondělí. Kyjev a Západ hlasování neuznávají.
Rusové ve vedení nezávislých republik
Bolotov je dalším člověkem z Ruska ve vedení nezávislých lidových republik. V Doněcké je ministrem obrany Igor Strelkov, který je označován za agenta ruské vojenské rozvědky GRU, ztotožňován s Rusem Igorem Girinem.
Ruské občanství má zřejmě i premiér Doněcké lidové republiky Aleksandr Borodaj s bohatou minulostí. Borodaj pracoval dlouho v reklamě, měl vlastní PR agenturu a konzultační firmu Sociomaster. Měl blízko k ruskému zpravodajskému serveru Lifenews.ru a dalším státním ruským médiím.
Působil také dlouho v investičním fondu Maršal Kapital. Jeho majitel Konstantin Malofejev uvedl, že byl jeho poradcem. Firmu provází skandály, je podezřelá ze zpronevěry 200 miliónů dolarů z banky VTB a také z toho, že nevrátila půjčku Rossgazpromu na nákup společnosti Nutritek, jejímž majoritním akcionářem je přitom právě Maršal Kapital.
Má blízko k pravoslavným kruhům a ruským nacionálním konzervativcům.
Během krymské krize radil Borodaj krymskému premiérovi Sergeji Aksonovovi. Profil Borodaje sestavily Ukrajisnka pravda a Vedomosti.