Článek
„Je to další věc z kategorie mytologie. Můžu to označit jako kachnu,“ komentovala ve středu Zacharovová tvrzení o Ruskem plánovaném převratu v Arménii. Tatáž mluvčí ale také loni – devět dní před ruskou invazí na Ukrajinu – posměšně komentovala zvěsti o chystaném vpádu s tím, že Západ jí má dát vědět, kdy k útoku dojde, aby si mohla naplánovat dovolenou.
Na co přesně nyní Zacharovová reagovala? Na telegramovém účtu Bagramjan 26, který má podle ázerbájdžánské agentury Turan velmi blízko k Pašinjanovi, se 8. září objevila tato zpráva: „Kreml připravil scénář pro převrat v Arménii. Cílem tohoto plánu je odstavit Pašinjana a jeho lidi od moci za pomoci wagnerovců, kteří jsou v zemi přítomni. Poslední kapkou pro Putina bylo arménsko-americké vojenské cvičení. V současnosti počet wagnerovců v Arménii vzrostl na 12 tisíc.“
V textu se též uvádí, že v okamžiku nedávné smrti šéfa žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina byly v Arménii „jen“ zhruba tři tisíce ruských žoldáků. „V současnosti se k nim přidaly ještě zhruba dva tisíce vojáků-kontraktniků, zejména z Rostova (většinou jde o etnické Armény),“ dodává telegramový účet.
Podle něj Moskva sází zejména na některé spojence ve vrchních patrech arménské armády s tím, že celková podpora Ruska v tamních ozbrojených složkách je ale nízká. Autoři účtu ovšem podotýkají, že Kreml by mohl přinejmenším destabilizovat situaci v zemi – i s ohledem na napětí na arménsko-ázerbájdžánské hranici.
Podle Zacharovové je celé tvrzení o převratu nesmysl, protože v Arménii se zhruba třímilionovou populací by si uvedených počtů wagnerovců a ruských vojáků muselo všimnout více lidí. Rusko má přitom v Arménii zhruba 10 tisíc vojáků, z toho zhruba polovinu na základně ve městě Gjumri, podotýká web Eurasianet.
Další jsou v Jerevanu, zhruba dva tisíce příslušníků ruských „mírových sil“ dohlížejí na klid v Náhorním Karabachu, mezinárodně uznaném území Ázerbájdžánu obývaném převážně etnickými Armény. Mandát ruských „mírových sil“ tam vyprší v roce 2025.
Armenian Army carries out military exercise today with the US
— 𝑴𝒊𝒍𝒊𝒕𝒂𝒓𝒚 𝑴𝒊𝒏𝒅 🇺🇸 (@UkrainXx) September 12, 2023
The Prime Minister of Armenia leads the country to a position increasingly distant from the Kremlin
He harshly criticized Putin and the CSTO for the lack of military support in Nagorno - Karabhak #Armenian #US pic.twitter.com/OHRJ4MxJ4Y
Pašinjan přitom nedávno řekl, že Jerevan udělal chybu, když se v otázkách bezpečnosti spoléhal jen na Moskvu, která podle něj už nemá dost sil, aby se v regionu angažovala. Počátkem září oznámil společné vojenské cvičení Arménie a USA, manévry s názvem „Eagle Partner 2023“ začaly 11. září a potrvají až do 20. září.
Peskov: Russia is not afraid of losing Armenia as an ally #armenia #russia #CSTO #NATO #Peskov #Kremlin #Karabakh pic.twitter.com/MgS6fEqfpZ
— Ismayil Jabiyev (@ismayiljabiyev) September 11, 2023
Zároveň Arménie fakticky přestala být aktivní v Ruskem vedené Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, jejímž členem formálně stále je. Arménie také nedávno oficiálně poslala první humanitární pomoc Ukrajině, kterou Rusko loni napadlo. Moskva vůči Jerevanu vznesla několik podrážděných prohlášení a předvolala si také arménského velvyslance v Moskvě.
BREAKING – Azerbaijan accuses Armenia of having used artillery against Azeri forces at 2 occasions yesterday.
— Emeka Gift Official (@EmekaGift100) September 12, 2023
The Azeris are moving more heavy weapons systems toward the border.
They have marked the vehicles with an upside-down A. #Azerbaijani pic.twitter.com/uD48tC2QmW
Stále napjatější situace přitom panuje v Náhorním Karabachu a okolí. Zprávy z obou stran hranice naznačují, že se v třaskavém regionu může schylovat k další válce. „Vojenská a politická situace v našem regionu se za poslední týden výrazně zhoršila,“ hlásil minulý týden Pašinjan. Arménská média pak upozorňovala na výrazné posilování Ázerbájdžánu podél vysoce citlivé hranice.
Na sociálních sítích se v této souvislosti mohutně šířilo video vojenské kolony s namalovaným symbolem „∀“. Mnohým se v této souvislosti vybavila písmena „Z“ a „V“, která měla v počátečních dnech invaze na Ukrajinu namalovaná ruská vojenská technika, která se předtím zúčastnila vojenského cvičení.
🇦🇿🇦🇲L Azerbaijani army continues to move military vehicles marked with the letter "F" to the border with Armenia.
— Malcolm X (@Malcolm85064573) September 9, 2023
Subscribe to @ColumbusInformation pic.twitter.com/JEPEcFCTk7
Zvýšeného pohybu letadel s vojenským materiálem z Izraele do Ázerbájdžánu si navíc letos povšimla izraelská i arménská média. Jak poznamenal izraelský deník Ha’arec, židovský stát patří k hlavním zbrojním dodavatelům Ázerbájdžánu a v minulosti podobný nárůst dodávek bezprostředně předcházel bojovým operacím.
Z vojenských provokací se přitom obviňují navzájem Ázerbájdžán i Arménie. Baku například tvrdí, že síly Jerevanu v posledních dnech několikrát ostřelovaly jeho pozice v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžánská státní televize AzTV pak varovala, že Jerevan se může chystat k eskalaci konfliktu.
@ArmeniaMODTeam’s lies were exposed again. #Armenia started shooting in the direction of the village of Khavush of Nakhichevan (#Azerbaijan) and that was reported by @wwwmodgovaz.
— Диана 🇺🇦🇦🇿 (@4nevereveragain) September 4, 2023
Pathetic Armenia MoD claims that Azerbaijan MoD spreads fake information, however factual video… https://t.co/4HAeTKxKl2 pic.twitter.com/eh3wEfwKKC
Během šestitýdenní války Arménie a Ázerbájdžánu v roce 2020 padlo okolo sedmi tisíc vojáků. Baku tehdy převzalo tři karabašské okresy. Podle Jerevanu také fakticky kontroluje (a blokuje) Lačinský koridor, jediný pozemní koridor, který propojuje Náhorní Karabach s Arménií a na nějž by teoreticky měly dohlížet ruské síly.
Poslední větší boje se rozhořely v září 2022, kdy Ázerbájdžán získal na úkor Arménie několik dalších kilometrů čtverečních území ve střetech, které si na každé straně vyžádaly přes 400 mrtvých.
Russia’s war against Ukraine means Armenia can no longer rely on Moscow to guarantee its security — even as fears about a conflict with Azerbaijan have grown — Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told POLITICO in an interview. https://t.co/BdottXktIS
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) September 13, 2023
Pašinjan přitom ještě letos v květnu v bezprecedentním oznámení řekl, že Arménie je připravena uznat Náhorní Karabach za území Ázerbájdžánu a podepsat mírovou smlouvu. Na detailech ujednání se však obě země nedokázaly shodnout, a tak už o dva měsíce později Pašinjan hlásil, že další válka mezi oběma zeměmi je „velmi pravděpodobná“.
Kromě Ruska jsou přitom v regionu zainteresovány další mocnosti. Ázerbájdžán má mimořádně těsné vztahy s Tureckem, jež je členem NATO, blízko má ale také k Izraeli. Na Západ se začíná více orientovat i Arménie, což dokládá nejen aktuální cvičení s USA, hlavním obchodním partnerem ale zatím stále zůstává Rusko. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přitom ekonomická závislost Jerevanu na Moskvě ještě vzrostla.
BREAKING: Iran's IRGC is moving heavy equipment to the border with Armenia and Azerbaijan as ceasefire violation reports continue to be issued. pic.twitter.com/5vuG05UuVi
— 404 Intel (@404Intel) September 13, 2023
Své zájmy v regionu má i Írán, který s Jerevanem udržuje poměrně dobré vztahy. Islámské revoluční gardy dokonce minulý týden zveřejnily videa cvičení poblíž arménských hranic s výmluvnými popisky. „Varování (ázerbájdžánskému prezidentovi Ilhamu) Alijevovi“ a „Izraeli, měj se na pozoru“ s odkazem na spojence Baku.
#Iranian IRGC has released a video threatening #Azerbaijan that if it does any aggression against Armenian then Iran wil respond with a massive surge of Ballistic Missiles. pic.twitter.com/kkU94RMMri
— Conflict Watch PSF (@AmRaadPSF) September 9, 2023
Teherán přitom za účelem posílení Arménie lobboval za nákup indických zbraní pro Jerevan v hodnotě čtvrt miliardy dolarů, napsal s odvoláním na své zdroje kuvajtský list Al-Džarida. Dodal také, že íránské revoluční gardy už před rokem začaly cvičit Armény v používání dronů, jejichž použití v poslední válce mohutně pomohlo Ázerbájdžánu.