Článek
„Hlubší analýza rizik doplněná o kritické konzultace s vedením Hebrejské univerzity ukazuje, že neexistují žádné náznaky rizika zapojení této univerzity do závažného a/nebo systematického porušování lidských práv,“ uvedl rektor univerzity Herman Van Goethem v tiskové zprávě zveřejněné ve středu.
Etické komise konkrétně vadí studijní programy izraelské univerzity, které „představují přímé vazby na izraelskou armádu“. Konkrétně se jedná o Havatzalot, za který studenti získají vojensko-akademický titul, Tzameret, v rámci něhož lékařská fakulta univerzity spolupracuje se zdravotnickým sborem Izraelských obranných sil (IDF), a Talpiot, což je vzdělávací program týkající se zbraňových systémů.
Přímé vazby nicméně Van Goethem odmítá. „Jedná se o dlouhodobé výcvikové programy, a nikoli tedy o konkrétní vojenské operace,“ vysvětlil belgickému deníku Van Goethem, který rektorské křeslo již brzy opustí.
USA rozšířily sankce proti izraelským osadníkům na Západním břehu
Rektor dále obhajoval rozhodnutí ignorovat doporučení etické komise také kvůli tomu, že „politika Hebrejské univerzity je kritická vůči vládě (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua“.
Podle budoucího rektora Antverpské univerzity Herwiga Leirse navíc takové rozhodnutí nemůže udělat univerzita sama a mělo by se všechno řešit spíše na evropské úrovni. The Brussels Times připomněl, že Evropská unie bojkotuje ruské, běloruské a íránské instituce kvůli porušování lidských práv v těchto zemích.
Belgické univerzity a jejich spolupráce s izraelskými institucemi se ocitly v centru pozornosti poté, co se zemí přehnala vlna studentských protestů, kdy studenti v Bruselu, Gentu, Lovani, Lutychu a Antverpách požadovali, aby jejich univerzity přerušily styky se „státem apartheidu páchajícím genocidu v Gaze“.