Článek
Za akcí, na které se podílejí i příslušníci ultranacionalistického Pravého sektoru, stojí předáci krymských Tatarů Refat Čubarov a Mustafa Džemilev spolu s vlastníkem televize ATR Lenurem Isljamovem.
Blokádu podporují různé ukrajinské organizace i část poslanců, uvedla v pondělí v analýze Ukrajinska pravda. Chersonský gubernátor Andrij Putylov prohlásil, že „nastal čas přestat krmit okupanty”. [celá zpráva]
Vůdce krymských Tatarů Refat Čubarov uvedl pro Interfax Ukrajina, že už v neděli se podařilo uzavřít poslední díru – přechod Kalančak, kde uvízlo sto kamiónů.
„Byla tam divoká diskuse s řidiči, ale žádný náklaďák neprojel. Některé čekají na bůhvíco, další se vrátily,” řekl podle webu Novoe Vremja. První den blokády se podle něj podařilo zastavit 230 kamiónů. Roste prý ale i tlak autodopravců, které ruská anexe poloostrova nezajímá. „Nemyslí na Krym, myslí jen na své příjmy.”
Čubarov dodal, že prostředky, které aktivisté získali, jim umožňují držet blokádu několik dní. Mobilizují ale veřejnost, aby akci víc podpořila, a chtějí ji rozšířit.
Podle organizátorů jsou do budoucna připraveny i další kroky, zejména odříznutí Krymu od dodávek elektřiny, která se tam distribuuje přes Ukrajinu, uvedla Ukrajinska pravda s odvoláním na organizátory.
Prvním cílem je podle organizátorů zastavit perzekuci Tatarů na Krymu, černé obchody ukrajinských oligarchů s novými vládci poloostrova a dosáhnout propuštění ukrajinských občanů vězněných Rusy – pilotky Nadji Savčenkové, režiséra Oleha Sencova a Oleksandra Kolčenka.
Oba předáci krymských Tatarů také požadují právo návratu na poloostrov, kam podle ruského rozhodnutí nesmějí pět let. Oba s ruskou anexí nesouhlasí.
Závislost na dodávkách z Ruska
Šéf správy anektovaného Krymu, Moskvou dosazený Sergej Aksenov, už v červenci uváděl, že je na trhu nedostatek zboží, přičemž osmdesát procent se ho musí vozit z Ruska.
Co se potravin týká, není Krym soběstačný a dodávky z Ruska jsou závislé na kabotáži přes Kerčský průplav, kde není vždy dobré počasí vhodné k přepravě. Moskva proto chce přes průliv postavit most.
Problémy zhoršuje i nedostatek vody na Krymu, bez níž klesá úroda.
Dovoz z Ukrajiny
V posledních šesti měsících proto přibývalo ukrajinského zboží na Krymu, což potvrzují i oficiální čísla. Zatímco v prvních čtyřech měsících roku 2014 bylo na Krym dodáno 8800 tun masa, ve stejném období roku 2015 to bylo přes šestnáct tisíc tun. Množství dodaného mléka a vajec z Ukrajiny vzrostlo z 23,5 tuny na 28,2 tuny.
Jak ale upozorňuje jeden proukrajinský obchodník z Krymu oslovený Ukrajinskou pravdou, blokáda může být úspěšná, jen když bude dlouhodobá a uskuteční se v době bouří v Kerčském průlivu.
Podle expertů spojených s Majdanem vystačí současné zásoby potravin na Krymu na dva až tři týdny.
Obchodník ale dodal, že blokáda aktivistů je nedokonalá. V noci na pondělí viděl na přechodu Čongar, jak mlékařské vozy z Chersonské oblasti projely přes hranici. Místní krymská společnost Džankojskij molokozavod dováží 95 procent mléka ke zpracování od dodavatelů v Chersonské oblasti.
I šéf autonomní vlády na Krymu Sergej Aksjonov řekl, že někdo obchází řidiče a nabízí jim, že zaplatí-li, dostanou se přes hranici bez čekání. Celou akci označil za divadlo a řekl, že ukrajinské produkty budou do čtrnácti dní nahrazeny ruskými: "Až 90 procent zboží na našem trhu je původem z Ruska. Do dvou týdnů nebude na pultech žádné zboží z Ukrajiny."