Článek
Na úvod návštěvy Cagliari - správního střediska tohoto italského ostrova sužovaného krizí - promluvil podle agentury Reuters spatra k desítkám tisíc nezaměstnaných, kteří si postěžovali na svou situaci. Při zhruba dvacet minut trvajícím improvizovaném proslovu v této souvislosti také připomněl vlastní osud syna chudé rodiny italských přistěhovalců v Argentině.
Nechceme tento globální ekonomický systém, který nám přináší tolik utrpení. V centru musejí být muži a ženy, jak tomu chce Bůh, nikoli peníze
"Našel jsem zde utrpení... To vás oslabuje a zbavuje naděje," prohlásil k davu, který se hlasitým skandováním domáhal práce. Těžební a průmyslový sektor jednoho z nejchudších regionů Itálie je v hluboké krizi a mnoho obyvatel ostrova je nezaměstnaných. V Cagliari je bez práce 51 procent mladých lidí.
Idol zvaný peníze
Nejvyšší představitel katolické církve ale dal najevo, že jeho slova se neomezují jen na místní podmínky. "Není to problém jen Itálie a Evropy... je to důsledek celosvětové volby, ekonomického systému, který s sebou přináší tuto tragédii. Ekonomického systému, který má ve svém centru idol zvaný peníze," zdůraznil.
"Nechceme tento globální ekonomický systém, který nám přináší tolik utrpení. V centru (ekonomického systému) musejí být muži a ženy, jak tomu chce Bůh, nikoli peníze," nabádal František, který se jako biskup argentinské metropole Buenos Aires zastával nezaměstnaných v jejich konfliktu s úspornými plány vlády.
Svůj proslov papež zakončil modlitbou k Bohu s prosbou "Dej nám práci a uč nás bojovat o práci".
Pobyt na Sardinii je druhou cestou hlavy katolické církve v rámci Itálie. Před několika týdny navštívil ostrov Lampedusu, kde je velký uprchlický tábor.