Článek
„Mezi těmi, kteří přicházejí do Norska, jsou většinou občané Afghánistánu, ačkoli jsou zde i lidé z asi desítky zemí od Bangladéše až po africké Togo,” citoval TASS svůj zdroj.
Ten dále uvedl, že se v poslední době změnilo nejen národnostní složení migrantů, ale také jejich věkový profil. Nyní se snaží do Norska dostat zejména mladí muži, zatímco Syřané přecházeli hranice společně s celou rodinou. Ruské úřady nicméně uvedly, že počty běženců se snižují. Dosavadním maximem bylo asi 200 lidí denně.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Severní trasa vedoucí přes Rusko do Norska, které sice není členskou zemí Evropské unie, ale je součástí schengenského prostoru volného cestování, se jeví lidem prchajícím před válkou a chudobou bezpečnější a levnější alternativou nebezpečné přeplavby Středozemního moře. Migranti navíc v Rusku díky turistickým či studentským vízům pobývají legálně, což jim cestu na norskou hranici usnadňuje.
Jediným problémem přechodu rusko-norského pomezí je fakt, že Rusové přes hranice nepouštějí pěší. Hranici, ke které přijedou taxíkem, proto přejíždějí na kolech.