Článek
Zatímco mezi lednem a listopadem 2017 Spolková republika na svém území zachytila 3547 uprchlíků, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka, loni jich za stejné období bylo už 3931. U většiny ostatních sousedních zemí přitom Německo zaznamenalo pokles.
Celkem loni Německo v prvních 11 měsících roku registrovalo 38 580 nelegálních přechodů hranic ze strany migrantů, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 45 823. To odpovídá meziročnímu poklesu o téměř 16 procent. Na české hranici je naproti tomu patrný nárůst, a to o 10,8 procenta.
Máme jiné statistiky, tvrdí Hamáček
Český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to ale odmítá. „Je to problém, který jsme řešili už v minulosti. Jsou to odlišné statistiky na německé a české straně. Z našeho pohledu ten nárůst sice byl, nicméně velmi mírný. Jednalo se o 19 osob,“ řekl Hamáček.
Podle Hamáčka se statistiky liší kvůli tomu, že Němci do nich započítávají i případy, kdy je zadržen cizinec, který přichází z ČR a má povolení k pobytu v Německu, ale zapomněl si průkaz totožnosti. „Do té německé statistiky zahrnují i někoho, kdo má povolení k pobytu v Německu, jel do ČR natankovat, byl zadržen, ale zapomněl si občanský průkaz. Jsme nejčastějším cílem těch přeshraničních nákupních cest,“ vysvětluje Hamáček.
S Němci chce diskutovat o tom, aby se systém statistik zdůvodnil. „Není důvod děsit německou a českou veřejnost, že dochází k nějakému masivnímu nárůstu. Ten problém tady není. Situace je pod kontrolou, je to pouze o přeshraniční komunikaci,“ tvrdí Hamáček.
Zmatený migrant na D1
Němci statistiku shodou okolností zveřejnili den poté, co čeští celníci na dálnici D1 zadrželi migranta, který tvrdil, že přijel vlakem a je na cestě z Belgie do Británie.
Hlídka celníků narazila na muže v půl deváté ráno na 41. kilometru D1 ve směru na Prahu u obce Divišov na Benešovsku. „Muž cizí státní příslušnosti se nebezpečně pohyboval mezi projíždějícími vozidly ve směru na Prahu,“ sdělila mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková. [celá zpráva]