Článek
Podle Jaceňuka je obvinění „nepravdivé a politicky motivované“. „Jde o snahu svrhnout vládu, která naopak proti korupci bojuje,“ uvedl.
Obvinění se probíralo na úterním mimořádném jednání parlamentu. V tu dobu se před jeho budovou shromáždilo asi sedm stovek aktivistů nacionalistické strany Svoboda a Pravého sektoru. Skandovali „Přestaňte krást!“ a žádali Jaceňukovu rezignaci.
Kolemjdoucí se přitom snažili přesvědčit, že vláda od 1. dubna citelně zdražila elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu, „aby měla z čeho krást“. Postavili si také dvě desítky stanů a na jeden z nich umístili nápis „Prozatímní vyšetřovací komise proti korupční vládě“. Právě její zřízení Gordijenko v souvislosti s obviněními požadoval.
Aféra vypukla už v březnu
První obvinění bývalého šéfa Státní finanční inspekce se objevila počátkem března. Gordijenko, který byl 3. března ze své funkce odvolán kvůli údajné „špatné práci a nedostatečnému výkonu“, tehdy předal některým zákonodárcům zprávu o činnosti úřadu. Na základě kontroly ve čtyřech tisícovkách podniků v ní tvrdil, že Jaceňukova vláda vyváděním prostředků ze státních firem připravila Ukrajinu o téměř 300 miliónů dolarů. Později odhad snížil na polovinu.
Premiéra se zastalo ministerstvo spravedlnosti, které přispěchalo s prohlášením, že většina úniků, o nichž zpráva hovoří, pochází z dob vlády Mykoly Azarova, Jaceňukova předchůdce.