Článek
Židovská obec je z nálezu mnichovské synagogy nadšena. „Nikdy jsme si nemysleli, že z ní něco najdeme,“ řekl pro BBC Bernhard Purin, vedoucí mnichovského židovského muzea.
„Včera jsem (ruiny) viděl poprvé a byl to jeden z nejdojemnějších zážitků za 30 let práce v židovských muzeích, zejména když jsem viděl desku s Desaterem, která nebyla k vidění od roku 1938,“ řekl Purin, podle kterého chybí necelá čtvrtina desky.
Ruins found of Munich synagogue destroyed by Hitler https://t.co/HBFmZEFVse
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 5, 2023
Nalezená kamenná deska původně pocházela z místa nad archou obsahující Tóru na východní stěně synagogy, která byla jednou z nejznámějších předválečných památek Mnichova. Na jejím místě se v současné době nachází obchodní dům Karstadt.
Z nálezu byla nadšená i devadesátiletá šéfka mnichovské židovské obce Charlotte Knoblochová, která se ve staré synagoze jako mladá dívka modlila. „Tyto kameny jsou součástí židovské historie Mnichova,“ řekla listu Münchner Merkur. „Opravdu jsem nečekala, že se fragmenty zachovaly, natož že je uvidíme,“ dodala.
Mnichovský starosta Dieter Reiter řekl veřejnoprávní televizi BR, že nález pozůstatků tak velkolepé stavby byl „štěstím“. Jeho náměstkyně Katrin Habenschadenová zase řekla, že je historickou povinností města nález zabezpečit a vrátit ho židovské komunitě.
Nezvěstná pětaosmdesát let
Synagogu nechal Hitler strhnout v červnu 1938, tedy téměř přesně před pětaosmdesáti lety. O pět měsíců později byli Židé napadeni po celém nacistickém Německu během smrtícího listopadového pogromu, který je známý jako Křišťálová noc.
Synagogu v roce 1938 měla podle BBC zničit stavební firma Leonhard Moll, která zbytky z ní společně s další sutí měla skladovat na svém pozemku západně od Mnichova až do roku 1956. Trosky měly být následně potopeny v řece Isar a po druhé světové válce měly být použity k přestavbě jezu Grosshesseloher, který se na této řece nachází.