Článek
Kandidáti na post slovenského prezidenta
Andrej Danko (49), místopředseda parlamentu a předseda Slovenské národní strany (SNS). V roce 2020 se SNS nedostala do parlamentu, ale loni Danko spojil na kandidátce SNS národní síly, strana překročila pětiprocentní hranici a stala se součástí vládní koalice.
Patrik Dubovský (59), historik a archivář, který pracuje v Ústavu paměti národa. V listopadu 2023 podal trestní oznámení na místopředsedu parlamentu Ľuboše Blahu (Směr) za to, že ve své kanceláři nahradil portrét prezidentky Zuzany Čaputové portrétem Che Guevary.
Krisztián Forró (48), předseda Maďarské aliance, která zastupuje zájmy maďarské menšiny žijící na jihu Slovenska.
Štefan Harabin (66), bývalý ministr spravedlnosti za Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara a bývalý předseda Nejvyššího soudu Slovenské republiky.
Marian Kotleba (46), předseda Lidové strany Naše Slovensko. V roce 2020 byl odsouzen za založení, podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod. Dostal nepodmíněný trest, který v roce 2022 Nejvyšší soud změnil na podmínku. Kotleba tím ztratil poslanecký mandát.
Ivan Korčok (59), bývalý ministr zahraničí, diplomat, bývalý velvyslanec Slovenska v Německu a ve Spojených státech amerických.
Ján Kubiš (71), bývalý ministr zahraničí Slovenské republiky, diplomat, v minulosti byl například zvláštním představitelem generálního tajemníka OSN pro Afghánistán a pro Libyi.
Igor Matovič (50), předseda opozičního hnutí Slovensko, bývalý slovenský premiér a ministr financí. V roce 2020 jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti zvítězilo ve volbách a stalo se nejsilnější stranou vládní koalice.
Milan Náhlik (48), bývalý příslušník policejního sboru. Je pro vystoupení Slovenska z Evropské unie a NATO.
Peter Pellegrini (48), předseda parlamentu, bývalý premiér, který v roce 2020 opustil stranu Směr-sociální demokracie a založil stranu Hlas-sociální demokracie.
Róbert Švec (47), předseda občanského sdružení Slovenské Hnutí Obrody, podporuje vystoupení Slovenska z Evropské unie a Severoatlantické aliance.
Doporučení poslanců a podpisy
Předseda parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini, bývalý premiér a předseda hnutí Slovensko Igor Matovič a historik Patrik Dubovský podali svou kandidaturu na základě doporučení nejméně 15 poslanců parlamentu.
Místopředseda parlamentu a předseda vládní Slovenské národní strany Andrej Danko, exministři zahraničí Ján Kubiš a Ivan Korčok, bývalý předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabin, předseda Maďarské aliance Krisztián Forró, předseda Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba, Milan Náhlik a Róbert Švec odevzdali petice s podpisy minimálně 15 tisíc občanů.
Lhůta na ověření
Lhůta na ověření, zda uchazeči o nejvyšší ústavní funkci splnili podmínky pro kandidaturu, uplyne 13. února.
První kolo prezidentských voleb se uskuteční letos 23. března, druhé je naplánované na 6. dubna. Současná hlava státu Zuzana Čaputová se nebude ucházet o druhé funkční období. Její mandát končí 15. června 2024.
Dva favorité
Podle průzkumů veřejného mínění by do rozhodujícího, druhého kola prezidentských voleb měli postoupit Pellegrini a Korčok. Aktuální preference dávají větší šanci na vítězství Pellegrinimu, kterého podporuje i nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.