Článek
Pro ostřílenou političku Marine Le Penovou znamená verdikt nejen významné oslabení, ale především roky trvající soudní tahanice, píše web týdeníku Focus. V části, která ještě nenabyla právní moci, se bude odvolávat. Její pověst je rozsudkem vážně poškozena a bude pro ni velmi obtížné kárat politiky konkurenčních stran za jejich prohřešky. V parlamentu bude zasedat do konce volebního období, ale její další politická kariéra jde k ledu.
Má šanci kandidovat na prezidentku?
- Šestapadesátiletá politička se roky snaží získat post nejvyšší – stát se prezidentkou Francie. K této metě byla nejblíže, co se jí kdy podařilo. Pětiletý zákaz kandidovat ve volbách, který byl uložen s okamžitým účinkem, ji zasáhl nejtvrději. Plán vyhrát prezidentské volby na jaře 2027 jde k ledu. Je totiž otázkou, zda do té doby bude k dispozici právně závazné rozhodnutí vyšší soudní instance.
Jak zareagují příznivci Le Penové?
- Zatím není jasné, jak zareagují její příznivci. Verdikt by ji mohl poškodit i mezi jejími sympatizanty. Může se ovšem stát i pravý opak. Její příznivci by ji jako „oběť soudní moci“ mohli ještě více uctívat a strana by mohla dostat nový impulz.
Co znamená verdikt pro francouzskou politiku?
- Někteří političtí oponenti Le Penové si mnou radostí ruce, ale je to krátkozraké, píše Focus. Před tímto postupem varovali mnozí politici, ale dokonce i státní zastupitelství. Upozorňovali, že takový postup by se měl uplatnit na všechny politické subjekty, ale nyní se „vyřazuje z oběhu“ nejpopulárnější francouzský politik, jehož stoupenci opakovaně zpochybňují právní stát a nezávislost soudnictví.
- Současný ministr spravedlnosti Gérald Darmanin varoval vloni v listopadu před odstraněním Marine Le Penové z politického kolbiště za pomoci soudu. Tento scénář, který se v pondělí stal realitou, označil za „hluboce šokující“. „Boj proti madame Le Penové se odehrává u volebních uren, ne jinde. Nebojme se demokracie a vyvarujme se prohlubování rozdílu mezi ‚elitami‘ a drtivou většinou našich spoluobčanů,“ řekl tehdy.
Pokusí se svrhnout vládu?
- Le Penová se vydala umírněným směrem. Smysl pro zodpovědnost namísto výtržností byl mottem většiny diskusí v parlamentu, kde menšinová vláda centristického politika Françoise Bayroua zažívá těžké časy. Le Penová a její strana nepodporovaly hlasování o nedůvěře a svržení Bayroua. Uvidí se, zda se její strana zapojí do rozdmýchávání politické krize. Co si Národní sdružení myslí o verdiktu, dal okamžitě najevo předseda Jordan Bardella: popsal jej jako umíráček pro francouzskou demokracii.
Prohloubí se politické rozpory v Evropě?
- Riziko, na které ministr spravedlnosti Darmanin poukázal, se nevztahuje jen na Francii, ale na celou Evropu. Pravicově populistický tábor pravděpodobně využije verdiktu k tomu, aby se pokusil rozdmýchat pochybnosti o nezávislosti soudnictví v demokratických státech, jako je Francie.
- Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Matteo Salvini, místopředseda italské vlády a šéf pravicové strany Liga, hovořil o „vyhlášení války“, jehož cílem je vyloučit bývalého prezidentského kandidáta z politického života. Maďarský premiér Viktor Orbán, který se v poslední době výrazně sblížil s Le Penovou, vyjádřil solidaritu s pravicovou političkou heslem „Je suis Marine“ (Já jsem Marine), jako by se stala obětí soudnictví ovládaného politickými oponenty.
- A rozhodnutí vyvolalo reakce i za hranicemi Evropy. Kreml v Moskvě to kritizoval jako porušení demokratických pravidel. „Naše pozorování v evropských hlavních městech ukazují, že v politickém procesu neexistuje žádná neochota překračovat hranice demokracie,“ reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
- Americký prezident Donald Trump přirovnal odsouzení Le Penové ke svým vlastním právním bitvám v USA.
Jaké šance má mladičký šéf strany Bardella?
- Je možné, že verdikt bude pro stranu znamenat konec jedné éry, protože jméno Le Pen, to je identita nejen strany Národní shromáždění, ale i její předchůdkyně, Národní fronty. Nedávno zesnulý Jean-Marie Le Pen, otec odsouzené političky, založil extrémně pravicovou Národní frontu. Jeho dcera stanula v jejím čele v roce 2018. Politickou stranu okamžitě přejmenovala, dala ji umírněnější tvář a ve volbách slavila jeden úspěch za druhým.
- Nyní se zraky všech obracejí na devětadvacetiletého Jordana Bardellu, předsedu strany Národní shromáždění. Očekává se, že do klání o prezidentský post v roce 2027 vstoupí právě on. Marine Le Penová v rozhovoru, který vyšel během uplynulého víkendu, prohlásila, že Bardella má na to, aby se stal prezidentem. Je velkou neznámou, zda se mu podaří Le Penovou nahradit. Ta totiž dosud byla favoritkou. Bardella má podstatně méně politických zkušeností než ona, i když je tento výřečný a pohotový politik médii oblíbený.