Článek
Podle návrhu by se představitelům komunistického režimu a příslušníkům bezpečnostních složek státu před rokem 1989 nezapočítalo do důchodu období, kdy pracovali pro totalitní režim a jeho represivní aparát. V případě schválení by zákon mohl být účinný od 5. srpna 2021 a k prvnímu odebrání benefitů by mohlo dojít začátkem roku 2022.
Odebrání benefitů v rámci důchodů by se mělo týkat také vdov a vdovců po těchto osobách
Autoři návrhu argumentují především zajištěním spravedlnosti. „Navrhovaný zákon postihne hlavně ty, kteří se podíleli na řízení a výkonu politicky motivované represe v období komunismu, resp. pracovali v institucích a organizacích, jejichž hlavním posláním bylo udržet totalitní komunistický režim u moci za každou cenu,“ cituje agentura TASR poslankyni Annu Andrejuvovou z nejsilnější vládní strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).
Podle skupiny vládních poslanců měli tito lidé různá privilegia a nadstandardní odměňování, co se následně promítlo do výše jejich důchodů. Odebrání benefitů v rámci důchodů by se mělo týkat také vdov a vdovců po těchto osobách.
Benefity by mohli ztratit funkcionáři, zaměstnanci a příslušníci vymezených vrcholových orgánů, organizací a bezpečnostních složek komunistického režimu, které se „rozhodující měrou podílely na udržování totalitního režimu porušujícího základní lidská práva a svobody“.
Evidenci zmíněných osob vede na Slovensku Ústav paměti národa. Zákon by se nevztahoval na osoby, jejichž služební poměr byl formální a ve skutečnosti vykonávaly jinou činnost.
Jedná se především o sportovce, kteří byli zařazeni do armádních a policejních složek. Benefity by si udrželi také lidé, kteří aktivně podporovali ty, kteří vystupovali proti komunistickému režimu, a zásadně pomohli těm, kterým hrozilo nebezpečí ze strany veřejné moci.
Nová legislativa má sloužit jako varování do budoucna, že porušení základních lidských práv a svobod ze strany jakéhokoli režimu nebude na Slovensku tolerováno.