Článek
Německé ministerstvo zahraničí odmítlo, že by někomu na jméno Abdul Bari Omar udělilo vízum. Německo vládu Tálibánu neuznává a občané země vízum pro vstup do země potřebují. Je potřeba o něj žádat v sousedním Pákistánu.
„Důrazně se ohrazujeme proti vystoupení Abdula Bariho Omara v Kolíně nad Rýnem. Na toto jméno nebylo vydáno vízum. Vše prověřujeme ve spolupráci s vnitřními orgány země,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí na síti X.
Podle deníku Bild pozvala Omara do země místní komunita sdružená kolem mešit v kolínské čtvrti Chorweiler. Od vystoupení se distancovala sunnitská organizace Ditib, která prostory k akci pronajala. Neměla prý tušení, že jedním z řečníků bude člen Tálibánu. Prý se to dozvěděli až z médií.
Omar býval za vlády Tálibánu ministrem zdravotnictví, nyní je šéfem afghánského Národního úřadu pro potraviny a léčiva.
Přijel prý z Nizozemí
Bild uvedl, že je možné, že se Omar dostal do Německa z Nizozemska, kde byl na jednání Světové zdravotnické organizace (WHO) v Haagu. Dokonce se nechal vyfotit s nizozemským ministrem zdravotnictví Ernstem Kupiersem. Ten se už za fotografie omluvil. Netušil prý, že jde o představitele Tálibánu a země prý šetří, jak se vůbec Omar na konferenci dostal.
How it started. How it's going.
— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) November 19, 2023
Taliban are laughing about us, @ministerVWS. Hope, there are political consequences for you. pic.twitter.com/RJJEjNza2W
Samotný Afghánistán podle svého zpravodajského kanálu ToloNews uvedl, že Omar byl do Nizozemí pozván na oficiální návštěvu. Mluvčí země Zabiulláh Mudžáhid řekl, že cesta nebyla nezákonná a Omar neudělal nic, co by bylo nelegální.
Podle deníku Bild Nizozemsko afghánské delegaci vízum vydalo, ta pak už bez dalších kontrol přejela do Německa.
Už v roce 2022 Omar navštívil Norsko, které ale není součástí EU. Pokud je nyní na území Unie, může se volně pohyboval po celém schengenském prostoru.