Článek
Slovenská informační služba (SIS) agentuře TASR tento týden sdělila, že získala závažné informace o dlouhodobém organizovaném vlivovém působení, jehož účelem je destabilizace Slovenské republiky.
Podle Fica existuje plán opozice a nevládního sektoru na svržení současné vlády. „Představa je velmi prostá, a to že klasické protestní shromáždění, které se k tomuto účelu zorganizuje, skončí pokusem dostat se na půdu vládních budov s tím, že dojde k nenásilné okupaci,“ uvedl Fico. Podle něj následně zasáhnou bezpečnostní složky, protože se bude jednat o porušení zákona. Média to tak budou prezentovat jako nepřiměřený zásah, což vyvolá obrovské protesty, předjímá Fico.
„Cílem bude, aby padla vláda a došlo k převzetí moci možná i bez parlamentních voleb,“ předpovídá slovenský premiér s tím, že „lidé napojení na zahraničí“ čekají na moment, kdy se začnou přeskakovat ploty vládních budov. Bezpečnostní rada státu podle něj přijme preventivní opatření.
Plán vygenerovaný AI
O tom, že se takto dramaticky prezentovaný scénář opírá o jediný e-mail vygenerovaný umělou inteligencí, informovala občanská platforma Ne v našem městě zaměřená na podporu lidských práv a boje s extremismem, která vznikla v Banské Bystrici. Zmíněný e-mail rozeslala začátkem ledna 2025 asi 120 osobám.
Také podle informací deníku Sme je právě tento e-mail jediným neveřejným zdrojem, ze kterého SIS vychází ve své utajované zprávě o údajném riziku převratu na Slovensku, o kterém Fico mluvil na uzavřeném jednání parlamentu.
Platforma se ohradila proti obviněním ze strany SIS a vlády, že je rozvracečem státu. Podle ní text mailu vygenerovala služba ChatGPT z dostupných zdrojů o nenásilných protestních hnutích na základě zadání „připrav protesty na 7 týdnů dopředu, tak aby se zvyšoval tlak veřejnosti na zodpovědné představitele při zachování nenásilného charakteru“.
Občanská platforma Ne v našem městě zdůrazňuje, že chrání hodnoty lidskosti před násilím a nenávistí. Původně vznikla jako reakce na zvolení extremisty Mariana Kotleby šéfem Banskobystrického kraje. Aktivity občanské platformy sleduje na Facebooku 26 tisíc lidí (pro srovnání: český Milion chvilek pro demokracii má přes 370 tisíc sledujících) a na Instagramu necelých 1300.
❤️ Milí priatelia, milé priateľky, urobili tu dnes z nás rozvracačov štátu pre email, ktorý sme si ako organizátori...
Posted by NIE V NAŠOM MESTE on Tuesday, January 21, 2025
„Protesty jsou legitimním nástrojem nesouhlasu v demokratické zemi. Organizujeme klidná, nenásilná shromáždění, která jsou projevem základního demokratického práva občanů vyjádřit nesouhlas s kroky vlády,“ upozornila platforma. „Naší motivací není chaos, ale ochrana hodnot, na kterých Slovensko stojí – demokracie, spravedlnosti a svobody,“ dodali.
Plán protestů
ChatGPT na zadání vypracoval plán protestů před klíčovými vládními institucemi, plán občanské neposlušnosti, symbolické blokády vybraných vládních institucí a silnic.
Podle plánu by se měly 24. ledna konat koordinované protesty v Bratislavě a v krajských městech. Další pátek, 31. ledna, je v plánu symbolická blokáda státních institucí s důrazem na nenásilnost a 7. února se mají konat nenásilné blokády silnic a vládních budov. V dalším týdnu je v plánu výzva k národní stávce, blokáda vládních institucí a veřejných prostor. V závěru února by mělo dojít k organizování protestů slovenských komunit v zahraničí a k zapojení mezinárodních organizací. Jedná se však pouze o plán navržený umělou inteligencí.
Deník Sme v této souvislosti konstatuje, že protesty veřejnosti jsou v podstatě to jediné, co Fica výrazně dráždí. „Ví, že mají potenciál sněhové koule, a jak bude růst rozhořčení lidí z blahobytu způsobeného tzv. konsolidačním balíčkem, v nejbližším období to výrazně lepší nebude,“ uvedl list s ironickým odkazem na ekonomická opatření, která mají přinést zdražení.
V roce 2018 se Fico vzdal funkce premiéra po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, když se po celé zemi konaly masové protesty, největší od listopadu 1989.