Článek
Letadlo směřující z nizozemského Amsterdamu do Kuala Lumpuru bylo sestřeleno 17. července 2014 nad ukrajinskou Doněckou oblastí. K sestřelení proruští separatisté použili protiletadlový systém 9K37 Buk, který na místo odpalu přivezli mimo jiné tři muži: ruští občané Igor Girkin, Sergej Dubinskij a také ukrajinský občan Leonid Charčenko.
Vyšetřování si vzal na starosti Nizozemský bezpečnostní úřad (DSB) společně s nizozemským Vyšetřovacím týmem (JIT). Oba úřady posléze uvedly, že let MH17 sestřelila v Rusku vyrobená raketa země-vzduch odpálená z protiletadlového systému 9K37 Buk, který byl na místo určení dovezen přímo v den sestřelení Boeingu 777.
Zpráva vyšetřovatelů uvádí, že Buk patřil 53. protiletadlové raketové brigádě Ruské federace z města Kursk. Po sestřelení malajsijského letounu byl opět převezen zpět do Ruska.
Na palubě letounu zemřelo 298 lidí ze 17 zemí, 198 nizozemských občanů, 43 malajsijských, 38 Australanů nebo deset Britů.
V Rusku se zřítila helikoptéra Mi-8
Všechny tři výše zmíněné muže ICC v listopadu 2022 odsoudil k doživotí v nepřítomnosti. Moskva jejich vydání odmítá, stejně jako jakékoli zapojení do sestřelení letadla. Obviněn byl i třetí ruský občan Oleg Pulatov, ten byl ovšem zproštěn obvinění kvůli nedostatku důkazů.
„Záleží mi na tom, aby vyšla pravda najevo. Je pro mě důležité, aby z této tragické události nebyla obviněna moje země,“ řekl soudu Pulatov na nahraném videu, ve kterém trval na své nevinně.
Dubinskij a Charčenko jsou na útěku, Girkina ale od té doby ruské úřady obvinily za výzvy k extremismu a odsoudily jej na čtyři roky vězení. Girkin je totiž kritikem Kremlu, ruského vůdce Vladimira Putina obviňuje z neschopnosti projevené v invazi. Z vazby mimo jiné oznámil, že chce kandidovat na ruského prezidenta v rámci voleb konaných v březnu 2024. To mu ale Kreml nedovolil.
Girkin je také bývalým důstojníkem ruské tajné služby FSB, který od jara 2014 velel milicím proruských separatistů na východě Ukrajiny, kde také k sestřelení letounu došlo.