Hlavní obsah

Pracovat víc, ale vydělat stejně? Francie zažila největší stávku za čtvrt století

Paříž

Přes milion lidí vyšlo ve čtvrtek ve Francii do ulic. Protestovali proti návrhu důchodové reformy, který prosazuje vláda a premiérka Élisabeth Borne. Reforma by mimo jiné znamenala posunutí odchodu do důchodu ze současných 62 na 64 let. Proti se staví opozice v čele s koalicí NUPES, odbory i většina společnosti.

FrancieVideo: Marie sýkorová

Článek

„Je to největší demonstrace. Navíc se tady sešlo všech 10 odborových organizací Francie. A to vůbec poprvé za posledních dvanáct let,“ říká mi na náměstí Place de la République Wilfried Fonck, tajemník národní odborové organizace UFAP-UNSA, který zastupuje státní zaměstnance pracující v soudnictví.

Nejsou to ale jen státní zaměstnanci, jsou tady i lidé z privátního sektoru, nezávislé obory, umělci, ukazuje mi masu lidí Fonck. Lidé se pomalu vydávají k pochodu vytyčenou trasou. V ulicích Paříže jich bylo na 400 tisíc. A desetitisíce i v dalších francouzských městech. Podobně masivní stávku Francie zažila naposledy v roce 1995.

„Nejsou to jen ty dva roky pozdějšího odchodu do důchodu, je to i přepočítání samotné plné penze,“ říká Fonck. „Každý by musel od roku 2027 odpracovat 43 let. Takže by to nakonec znamenalo pracovat víc, ale vydělat stejně,“ vysvětluje mi odborář. A pro někoho by to mohlo znamenat, že by do penze mohl jít až třeba v 67 letech, protože prostě nebude mít odpracovaný potřebný počet let a nárok na plnou penzi.

Milion Francouzů stávkoval proti reformě. Vlaky se zastavily a školy zavřely

Zahraniční

Záznam: Lidé ve Francii vyšli do ulicVideo: AP

Ze dne na den - o rok a půl víc

Zásadní je věk. Na něm je celá reforma postavená a progresivní aplikace by se vypočítávala podle roku narození. „Ze dne na den jsem se dozvěděl, že bych měl jít do důchodu o rok a půl později,“ říká mi Philippe, kterému je 59 let a pracuje na státním zámku Rambouillet. A přitom patří mezi ty zaměstnance, kteří mají tzv. dlouhodobou kariéru. „Do prvního zaměstnání jsem nastoupil a ještě mi nebylo 18 let,“ říká.

Na plnohodnotnou penzi by ale s novou reformou měl nárok až po odpracování 172 trimestrů, tedy celých 43 let. „Je to těžké hlavně pro lidi, jako jsem já, na sklonku kariéry. Prostě to nečekáte.“ A jak dodává, naštěstí nemá tak fyzicky náročnou práci. „Nová reforma by se mě týkala, a to už od září tohoto roku. Doufám ale, že neprojde,“ směje se Philippe.

Foto: Marie Sýkorová, Bez zdroje

Demonstrace v Paříži

Nejzranitelnější skupiny

Penzijní reforma by se podle vládního návrhu dotkla všech. Vláda to vysvětluje jako nezbytný krok k tomu, aby společnost nezchudla. Podle opozice to ale není jediná možnost, jak šetřit peníze. „Vláda se orientuje jen na jeden ze scénářů, a tím je její návrh reformy. Místo toho, aby se zaměřila na podporu průmyslu a hledání peněz jinde,“ stěžuje si Wilfried Fonck.

Reforma by se podle něj dotkla hlavně těch nejzranitelnějších. Do stávky se zapojili zdravotníci, hasiči, pracující v kinematografii nebo v muzeích a galeriích. I na dveřích veřejných knihoven visela ve čtvrtek informace o podpoře stávky. Pokladny Centra Pompidou zůstaly zavřené. Návštěvníci ale mohli využít automatů na prodej vstupenek. Stejně tak školy. Až 65 procent vyučujících z mateřských a základních škol nepřišlo ve čtvrtek do práce a vydalo se do ulic.

„Protestujeme celá rodina, přišli jsme i s dětmi. Reforma by neohrozila jen nás, ale i je,“ říká mi v průvodu čtyřicátnice, učitelka Alice, a v náručí drží svého tříletého syna. „Navíc je nutné dětem ukazovat, že se nesmějí bát vyjít do ulic a protestovat, když se jim něco nelíbí,“ říká.

Foto: Marie Sýkorová, Bez zdroje

Demonstrace v Paříži

Legitimní stávka

Do centra Paříže přijela Alice s rodinou na kole, k demonstraci se totiž připojili i zaměstnanci pařížských dopravních podniků, takže soupravy metra číslo 11 z předměstí Les Lillas ve čtvrtek vůbec nevyjely. Zavřené byly skoro všechny stanice v okolí ohlášeného pochodu. Kromě metra jezdily jen omezeně linky příměstských vlaků. Do stávky se zapojili i řidiči TGV a rychlíků Intercité.

„Náš vlak dnes vůbec nevyjede, naštěstí nám zajistili náhradní přepravu, i když z jiného nádraží,“ říká mi na Gare de l’est (Východní nádraží) Němka Silke, která se s manželem potřebovala dostat do Mohuče. Viditelně jim to nevadí. Stávku chápou jako legitimní krok. A jsou solidární.

Návrh penzijní reformy podporuje i prezident Emmanuel Macron, který se v Den mobilizace vypravil do Španělska v rámci diplomatické cesty, jak oznámil Elysejský palác.

Francie zažila jednu z největších stávek za dlouhé roky. Návrh penzijní reformy, který předložila Élisabeth Borne, projedná 23. ledna Rada ministrů. A začátkem února by se měl dostat k poslancům a poslankyním Národního shromáždění. Odborové svazy ale už oznámily druhé kolo protestů. Do ulic po celé Francii se opět půjde v úterý 31. ledna.

Foto: Marie Sýkorová, Bez zdroje

Demonstrace v Paříži

Babiš se v Paříži sešel s Macronem. Nejde o podporu, zdůrazňuje Elysejský palác

Prezidentské volby

Výběr článků

Načítám