Hlavní obsah

Práce na silné Evropě nezačaly dobře. Šéf konference v Mnichově se na závěr před všemi rozplakal

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen se v neděli rozplakal při svém závěrečném projevu. Musel si utírat slzy. Byl zaskočen americkými postoji a nedokázal zachovat tvář pokerového hráče bez emocí. Evropští zástupci přitom na konferenci většinou volali po vojenském i geopolitickém posílení starého kontinentu, uslzené závěrečné okamžiky klíčové akce do světa ale takový signál nevyslaly.

Práce na silné Evropě nezačaly dobře. Šéf konference v Mnichově se na závěr před všemi rozplakalVideo: Reuters

Článek

„S Ewaldem von Kleistem (který založil mnichovské fórum) začala tato konference jako transatlantická. Po pátečním projevu viceprezidenta Vanceho sdílíme strach, že naše společná základna hodnot už není dál tak společná. Jsem velmi vděčný všem těm evropským politikům, kteří promluvili a znovu potvrdili, jaké hodnoty a principy hájí. Nikdo to neudělal lépe než prezident Zelenskyj,“ řekl Heusgen, jemuž se postupně začal třást hlas.

Pak pronesl slova „dovolte mi ji ukončit, což bude obtížné“ a rozplakal se. Za potlesku přítomných a před kamerami si utíral slzy. Když odcházel z pódia, někteří s účastníků konference se s ním objímali.

Pro Heusgena bylo letošní fórum vyčerpávající. Mnichovská bezpečnostní konference byla mimořádně napjatá a slova amerického viceprezidenta J. D. Vance vůči Evropě byla velmi tvrdá. Odsouval ji na vedlejší kolej a dával najevo, že euroatlantické vazby nejsou pro stávající americkou administrativu prioritou. To muselo být pro Heusgena, který se je snažil posilovat, těžké. Bylo vidět, že si uvědomuje konec jedné éry.

Foto: Profimedia.cz

Christoph Heusgen si utírá slzy na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

„Když my jsme přežili Gretu, vy přežijete Muska.“ Vance v Mnichově tvrdě sepsul Evropu

Amerika

Své emoce však neprojevil v zákulisí, nýbrž před účastníky a kamerami televizí. Vidět je tak mohou nejen evropští politici a Evropané, ale i rozhodující osoby v Bílém domě, Kapitolu a Kremlu.

V USA tak mohou mít pocit, že lidé v Evropě se dokážou jen litovat, místo aby se snažili sami.

Hlavně si však mohou mnout ruce v Kremlu, jak se daří vyšachovat Evropu a jak na to nedokáže Evropa reagovat. V Rusku už s povděkem kvitovali Vanceho slova. Nyní mohou vidět, jak tvrdě americký postoj dopadá na Evropu.

Foto: Matthias Schrader, ČTK/AP

Americký viceprezident J. D. Vance na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Ruský prezident Vladimir Putin své emoce skoro nikdy nedává najevo, snad jen s výjimkou byvších okamžiků, kdy ho při hokeji nechali dát gól. Jenomže to ukazoval radost a radovat se z úspěchu nebo vlévat do žil optimismus, byť třeba falešný, je něco jiného, než plakat, když se nedaří. Projevené slabosti pak využije každý, kdo si uvědomí, že má soupeře skoro na lopatkách.

Agentura TASS proto v titulku článku o tom, co dělal Putin tento týden, citovala jeho slova, která pronesl na pátečním zasedání ruské bezpečnostní rady po telefonátu s americkým prezidentem. Připomněl, že „přichází jaro“.

EU je zlá, slabá a stará žena, která se převléká za mladou krásku, spustil Medvěděv a pochválil Vanceho

Zahraniční

Výběr článků

Načítám