Článek
Brown sdělil Defense One, že pokračují jednání a „mnoho práce je potřeba ještě udělat“. Ohledně časového plánu řekl: „Udělat ty věci zabere pravděpodobně měsíce.“
Ukrajina žádá o stíhačky od začátku ruské invaze, ale Západ je odmítal dodat. Situace se změnila v květnu, kdy americký prezident Joe Biden na summitu G7 v Japonsku řekl, že by Spojené státy mohly umožnit svým spojencům dodat stíhačky F-16 Kyjevu.
I země, které by mohly starší stroje F-16 dodat, potřebují souhlas USA, protože jde o americká letadla dodávaná se souhlasem americké vlády.
Výcvik ukrajinských pilotů na F-16 má začít v létě, pravděpodobně v Dánsku
Nizozemská ministryně Kasja Ollongrenová minulý týden řekla agentuře Reuters, že výcvik ukrajinských pilotů by mohl začít už letos v létě. Brown však neočekává tak brzký start výcviku: „Součástí je výběr těch, kteří prodělají výcvik, místa, kde se bude provádět, pracujeme tvrdě, abychom to dokončili, ale nemám daný rozvrh.“
Musí se podle něj dát souhlas k výcviku pilotů třetí strany a pak i k předání letadel třetí straně, což je také komplikované. Navíc ještě ani nebyla vybrána letadla, která by se předala: „Když se podíváme na otázku F-16, musíme se na ni dívat holisticky. Není to jen výcvik pilotů, ale také výcvik pozemního personálu na údržbu; celý systém tak, aby při dodání letadel mohla fungovat s podpůrnou základnou.“