Článek
„Byla to neuvěřitelná náhoda, že jsme navzdory běžícímu motoru slyšeli dětský hlas,“ uvedl Matthias Wiedenlübbert, kapitán posádky plachetnice Trotamar III, která patří německé humanitární organizaci Compass Collective.
Dívku vytáhli z vody kolem 03.20. Neměla s sebou ani pitnou vodu, ani jídlo. Na sobě měla plovací vestu a byla zaklíněna ve dvou nafouknutých duších pneumatik. Byla podchlazená, ale stále „citlivá a orientovaná“, píše Bild.
Dívka uvedla, že její loď vyplula o čtyři až pět dnů dříve z tuniského města Sfax. Na palubě bylo přes čtyři desítky běženců. Po den trvající plavbě přišla silná bouře a loď se potopila. Dívka potom několik dnů strávila ve vodách Středozemního moře.
Jen pětinu rozhodnutí o vyhoštění se daří prosadit, přiznala von der Leyenová. Slíbila změnu
„Samozřejmě jsme hledali další přeživší. Ale po bouři, která trvala několik dní s rychlostí přes 23 uzlů a vlnami vysokými 2,5 metru, to bylo beznadějné,“ uvedl Wiedenlübbert. Až na malou dívku se tak nejspíš všichni utopili.
Dívku posádka převezla na ostrov Lampedusa, kde ji převzala záchranná služba. Italská pobřežní stráž se k případu zatím nevyjádřila.
Migrační trasa po moři mezi Tuniskem, Libyí, Itálií a Maltou je jednou z nejnebezpečnějších na světě. Více než 24 300 lidí zde od roku 2014 zahynulo nebo zmizelo. Vyplouvání člunů s migranty nepřerušilo ani zimní počasí, které doprovázejí silné bouře.
Itálie tvrdí, že její tvrdý přístup k migraci přispívá k poklesu počtu těch, kteří do země připlouvají po moři. Letos touto cestou dorazilo do Itálie 64 tisíc migrantů, ve stejném období v roce 2023 jich bylo více než 153 tisíc.