Článek
Pro zákaz dobrovolné bezdětnosti se minulý týden vyslovila i předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, když kritizovala „militantní feminismus“. „Proměnilo se to v hnutí proti mužským a tradičním hodnotám,“ řekla.
„Nyní je to o všech druzích pohlaví, jichž bylo vynalezeno přes padesát. Nebo řekněme hnutí bezdětných, které by podle mého názoru mělo být zákonem zakázáno,“ vzkázala v rozhovoru s listem Izvěstija.
Různé návrhy na zdanění či rovnou trestání dobrovolně bezdětných se v Rusku objevily již dříve. Nynější vládní podpora je však dosud nejsilnějším signálem, že se tato změna skutečně blíží.
„Koncept návrhu zákona je zaměřen na zachování a posílení tradičních ruských duchovních a mravních hodnot a vytvoření účinného mechanismu jejich ochrany. Vláda Ruské federace návrh zákona podporuje za předpokladu, že budou zohledněny připomínky pro druhé čtení,“ cituje z vládního vyjádření k návrhu agentura TASS.
🇷🇺 🇷🇺
— 🌍Global Intel🌏 (@Global__Intel) September 20, 2024
Russia's most powerful woman Valentina Matviyenko declares that the "child-free" ideological trend is now banned in Russia pic.twitter.com/vhkcKdKqr9
Očima Saši Mitrofanova: V Rusku může být zakázána dobrovolná bezdětnost
Vládní připomínky k aktuálnímu návrhu se podle agentury RIA Novosti týkají zejména potřeby detailněji vymezit pojem „odmítnutí zplodit dítě“, aby se předešlo postihování případů, kdy je toto rozhodnutí motivováno náboženskými či zdravotními důvody, nebo jde o případ znásilnění.
„Teprve poté je možné formulovat konečný závěr ohledně předpokládané změny zákoníku správních deliktů Ruské federace,“ uvádí se podle agentury TASS ve vládní reakci.
Hlavní autorkou návrhu je Elvira Aitkulová, členka vzdělávacího výboru Státní dumy za vládní stranu Jednotné Rusko. Ta byla dříve politickou televizní komentátorkou v ruské republice Baškortostán. V poznámce k návrhu zákona je přiloženo varování, že na internetu jsou nyní rozšířené komunity bez dětí, které veřejně propagují odmítání plození dětí a projevují neúctu k mateřství a otcovství, dětem a velkým rodinám, podotýká RIA Novosti.
Autoři iniciativy podle ní navrhují novelizovat některé federální zákony, zejména ten „o informacích, informačních technologiích a ochraně informací“ za účelem vytvoření „mechanismu na ochranu tradičních rodinných hodnot“.
Putinova výzva porodnost nezvedla
Rusko přes zabrání nových území na Ukrajině podle oficiálních údajů zveřejněných letos v září zaznamenalo v prvních šesti měsících letošního roku nejnižší porodnost od roku 1999, přičemž v červnu počet porodů vůbec poprvé v moderní historii klesl pod 100 tisíc, podotkla agentura Reuters. „Je to katastrofa pro budoucnost národa,“ komentoval už v červenci nízkou porodnost mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
„Vzpomeňme si, že v ruských rodinách měly mnohé naše babičky a prababičky rodinu s osmi a více dětmi. Zachovávejme a oživujme tyto krásné tradice,“ vybízel loni sám prezident Vladimir Putin. Už v roce 2020 přitom TASS informoval, že podle průzkumu 46 procent Rusů ve věku 18 až 45 let neplánuje mít děti.
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 navíc ze země odešly statisíce lidí, už loni v srpnu analytici jejich počet na základě dostupných dat odhadovali na 817 tisíc až 922 tisíc, podotkl tehdy web časopisu The Economist.