Článek
Vláda ve čtvrtek mimořádně zasedala. Zdroj stanice BBC uvedl, že premiér by se měl hned po jednání setkat s prezidentem Karolosem Papuliosem. Papandreu by mohl nabídnout svoji rezignaci, aby nechal vzniknout novou vládu široké koalice.
Podle řecké státní televize ale Papandreu při krizovém jednání kabinetu svou rezignaci nenabídl. "Premiér nepodá demisi, vláda nepodá demisi," uvedl zdroj z vlády pro agenturu Reuters. Prezidentská kancelář oznámila, že žádná schůzka není plánována.
Papandreu původně vyzval na pátek k hlasování o důvěře vládě. Jeho strana PASOK má v parlamentu těsnou většinu, ale někteří její zástupci chtějí, aby se do čela vlády postavil bývalý viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papademos.
Třicet poslanců z obou táborů už podepsalo list, v němž vyzývají k ustavení přechodné vlády široké koalice. Píší v něm: "Považujeme ustavení jednotné vlády za nutné kvůli tomu, aby prosazovala národní cíle a dovedla zemi co nejrychleji, jak je možné a bezpečné, k volbám."
Opozice s vládou velké koalice souhlasí, pokud odstoupí Papandreu.
Spor o zachování eura
Řecký premiér tento týden zaskočil eurozónu, když prohlásil, že by o záchraně z její strany měli hlasovat občané. Řecko přitom už měsíce vyjednává o záchraně a evropské instituce jí přislíbily 130 miliard a smazání 50 procent dluhu.
Kvůli sporům ohledně pomoci dokonce padla na Slovensku vláda. [celá zpráva]
Řecká vláda se otřásá v úvodní den zasedání skupiny zemí G20 v Cannes, kde bude dluh Řecka a dalších členských států eurozóny nepochybně hlavním tématem. [celá zpráva]