Článek
Carla Hinrichsová, spoluzakladatelka a mluvčí skupiny, to vysvětluje v rozhovoru pro zpravodajský časopis Der Spiegel s odkazem na rychlý postup globální změny klimatu.
„Situace se nám vyhrocuje před očima. A protože už nejsme poslední generací před zlomovými body, nebudeme se tak nadále nazývat. Toto označení opouštíme. Už nejsme poslední generace,“ připouští.
Hnutí se však nerozpadne. „Ze struktur Poslední generace vznikne něco nového, něco velkého,“ ujišťuje.
Méně skandálů, více soudržnosti
Blokády před auty, letišti a silnicemi „už nejsou naším cílem“, ujistila Hinrichsová. Zatímco dříve platila mantra: „Pokud nenarušíte, nebudete vyslyšeni“, nyní se to změní. „Už se nemusíme probojovávat ke každému jídelnímu stolu,“ podtrhla.
Ekoaktivista z Prahy dostal v Bavorsku tři měsíce vězení
„Žádná taková omluva nebude. Nevěděla bych, komu se mám omluvit, kromě svého svědomí a budoucích generací,“ odvětila na otázku, zda se bude kát za dosavadní akce, včetně rušení dopravy na silnicích a letištích.
Místo kampaní s přilepováním se k vozovkám v městském provozu chce skupina podle Hinrichsové pod novým názvem „navázat spojení s lidmi“ a „připravit se na nadcházející krize“.
„Jde o vzájemnou ochranu, sociální spravedlnost a soudržnost,“ vysvětluje. Cílem klimatických extremistů je také „přivést v kritických okamžicích do ulic tisíce lidí, aby se postavili za pokojný a demokratický systém“.
Hinrichsová neupřesnila, jak by se mělo hnutí nově jmenovat, jen podotkla, že už padlo několik konkrétních podnětů.
Ničeho nelituje
Der Spiegel v další otázce zdůraznil, že hnutí úmyslně porušovalo zákon, přičemž výsledkem jsou tresty odnětí svobody, finanční krach, nespočet dní u soudu a dlouhé trestní spisy. Stálo to všechno za to?
„Dělali jsme to, v co věříme. Mohu se na sebe podívat do zrcadla a vždy bych obhajovala to, co jsme udělali,“ hájila přechozí akce.
Na otázku, zda se zlobí na společnost, odpověděla: „Ne. Bohužel proti nám bylo hodně násilí. Lidé nás tahali z ulic a uráželi nás tím nejhorším možným způsobem, ale to mě nerozčiluje. Je dobře, že se to dostalo na povrch. Ukázali jsme, jak bezmocní jsou lidé v naší společnosti, když v sobě skrývají takový potenciál k násilí. Naše vláda s tím nic nedělá. To by mělo všechny vyburcovat k akci. Selhal také mediální systém, který šíří příliš mnoho falešných zpráv o klimatu nebo je nekoriguje. A když stát tak tvrdě potlačuje pokojné protesty, je těžší lidi mobilizovat“.
Více než 2700 trestných činů
Hnutí vzniklo po klimatické hladovce v Berlíně, která požadovala více opatření na ochranu klimatu. Opíralo se o útoky barvou, blokády silnic a narušování provozu na letištích, a v důsledku toho úřady klimatickým extremistům uložily několik pokut a podmíněných trestů. Přestože bylo zaznamenáno více než 2700 trestných činů, v květnové situační zprávě Spolkového kriminálního úřadu se uvádí, že vyšetřovatelé nezjistili žádné důkazy o extremistických tendencích, připomněl web tagesschau.de
List Bild připomíná, že mnozí extremisté vyvázli s mírnými pokutami - zatímco škody dosáhly tisíců eur.
V některých spolkových zemích pokračuje také vyšetřování, zda je skupina zločineckou organizací. „Pokojný protest je kriminalizován, a to nejen v Německu. Stále jsme sledováni. Pořád špatně spím, protože se od razie bojím, že mi někdo vtrhne do bytu. To samozřejmě ovlivnilo naše myšlení. Ten tlak je vyčerpávající, lidi to děsí. Jsem hrdá na to, že držíme tak pevně pohromadě a pokračujeme v boji,“ uzavírá klíčová postava Poslední generace.