Článek
„Evropa nám dává najevo, že do roku 2028 nebo 2029 bude připravena bojovat s Ruskem. Proto musíme hned teď začít cvičit naše lidi, aby byli schopni bránit svou vlast,“ řekl podle portálu news.ru Žuravlev. „Musíme o tom mluvit, nestydět se za to. Protože pokud se to opravdu stane, nebudeme to my, kdo to (válku) rozpoutá,“ doplnil.
Místopředseda obranného výboru dále prohlásil, že i když má Rusko v současnosti dostatek dobrovolníků, je třeba vzít v úvahu dlouhodobé hrozby ze Západu. „Je nezbytné vytvořit mobilizační zálohy a zlepšit povolávací procesy,“ uvedl.
Žuravljev podle new.ru jako příklad „agresivity Západu“ připomněl prohlášení polských a litevských úřadů o jejich nárocích na Kaliningrad (česky Královec), ruskou exklávu mezi Polskem a Litvou.
Zapomněli, kdo je osvobodil, hřímal poslanec
„Varšava a Vilnius zapomněly, kdo je osvobodil z německé okupace,“ poznamenal rozhořčeně. Zdůraznil, že Polsko ani Litva by bez pomoci Sovětského svazu nedostaly „významné kusy východního Pruska“. „Pokud budou vlády pobaltských zemí chtít ozbrojený konflikt, pak je Rusko zažene jako v roce 1945 do Berlína,“ pohrozil.
Pobaltí by mělo být součástí Ruska. Litevská armáda by nevydržela ani den, tvrdí ruský poslanec
Moskva v rámci své propagandy nepřestává opakovat tvrzení o nepřátelství Západu, které podle ní ospravedlňuje všechna současná i budoucí opatření k zajištění bezpečnosti Ruska.
Agresivní politikou s prosazováním územních nároků se přitom vyznačuje Moskva. Ruská armáda již téměř tři roky útočí na Ukrajinu a kontroluje téměř pětinu jejího území. Okupuje také gruzínskou Jižní Osetii a Abcházii, má vojáky v moldavském Podněstří.
Z historie Kaliningradské exklávy
Kaliningradská oblast byla v pozdním středověku osídlena Prusy a Balty.
Poté Němci (zejména západní část), Litevci (celá oblast) a Poláky (Kaliningrad a dnešní jižní pohraniční část).
Do Malé Litvy oblast patřila až do 18. století. Ruskou (sovětskou) se stala až v roce 1946, tedy rok poté, co skončila druhá světová válka.
Jako nejzápadnější výspa Sovětského svazu nabyla Kaliningradská oblast velkého významu v průběhu studené války.
Kaliningrad se stal v 50. letech 20. století sídlem sovětské Baltské flotily. Z důvodu svého strategického významu byla oblast uzavřena pro cizince.
Po rozpadu Sovětského svazu v prosinci 1991 se Kaliningradská oblast stala exklávou Ruska a otevřela se zahraničním návštěvníkům.
V roce 2022 se Kaliningrad pod svým českým názvem Královec stal předmětem internetového memu spočívajícího v satirickém návrhu na jeho připojení (s celou Kaliningradskou oblastí nebo její částí) k Česku jako tzv. Královecký kraj.