Článek
Poslankyně ujišťuje, že žádné vulgární gesto neudělala. „Dvakrát jsem se poškrábala prstem pod okem, a to energicky, protože jsem byla podrážděná,“ vysvětlovala. Nicméně o několik hodin později se před kamerami omluvila všem, kteří se mohli cítit uraženi, pokud je „opoziční propaganda“ a „příval nenávisti“ uvedly v omyl.
To nie moja ręka. I co nam zrobisz? Tak działa propaganda. Zgarnęli 2 miliardy. Chorzy umierają w ciszy... #gestLichockiej pic.twitter.com/bY3nb3DQSP
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) 14. února 2020
Na sociálních sítích se objevila záplava ohlasů, karikatur, parodií i rad, jak správně vykonat „valentýnské gesto padls mi do oka“. Situace využili poznaňští lékaři, kteří se zdviženými prostředníčky natočili video vybízející k preventivnímu vyšetření: „Ukažte rakovině toto gesto!“
Menšinová opozice podle médií sotva uspěje s návrhem potrestat Lichockou. Ta však kvůli incidentu podle serveru Onet patrně přišla o možnost stát se mluvčí kampaně za znovuzvolení prezidenta Andrzeje Dudy.
Obraźliwy #gestLichockiej wobec opozycji na siedząco i na stojąco! A tak naprawdę wobec Polek i Polaków: Nie dostaniecie 2 mld na leczenie raka. Weźmiemy je na propagandę władzy❗️Zdjęcie: @gazetapl_news pic.twitter.com/O6OPIseqgR
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) 13. února 2020
Vztyčený prostředníček není cizí ani české Poslanecké sněmovně. Například v roce 2007 čelil kritice tehdejší premiér Mirek Topolánek za svůj zdvižený prostředníček vůči opozičním lavicím. Letos v lednu se předseda sněmovny Radek Vondráček omlouval za stejné gesto, které ještě před zahájením schůze učinil z předsednického místa směrem do jednacího sálu.