Článek
Dle úterních slov Rebela de Sousy na akci s účastí zahraničních zpravodajů Portugalsko za svá minulá pochybení přebírá „plnou zodpovědnost“ a uznává, že tyto zločiny včetně koloniálních masakrů mají svou „cenu“. „Tuto cenu musíme zaplatit,“ řekl prezident. „Jsou činy, jež zůstaly nepotrestány, a viníci, již nebyli zatčeni? Je zde zboží, jež bylo ukradeno a nevráceno? Podívejme se, jak to můžeme spravit,“ uvedl.
Za více než čtyři století fungování transatlantického obchodu s otroky bylo z Afriky uneseno, evropskými otrokáři přes oceán odvezeno a do otroctví prodáno nejméně 12,5 milionu lidí. Ti, kteří přežili cestu na evropských lodích, byli následně donuceni k práci na plantážích v severní a jižní Americe, nejvíce v Brazílii a Karibiku. Z této práce primárně těžili evropští kolonialisté.
Portugalsko do otroctví prodalo téměř 6 milionů Afričanů, což je víc než jakákoliv jiná evropská země. Podle agentury Reuters však tato země svou minulost dosud řádně nevyhodnotila a o její účasti v transatlantickém obchodu s otroky se ani ve školách moc neučí. Koloniální éra, kdy Portugalsko ovládalo Angolu, Mosambik, Brazílii, Kapverdy, Východní Timor a část Indie, je naopak často vnímána jako zdroj hrdosti.
Nečinnost švýcarské vlády v boji s globálním oteplováním porušuje lidská práva, rozhodl soud
Rebelo de Sousa už loni uvedl, že by se Portugalsko za transatlantické otrokářství a kolonialismus mělo omluvit, ale dosud to neudělal. V úterý toto své rozhodnutí neomluvit se vysvětlil tak, že uznání minulosti a převzetí zodpovědnosti za ni je důležitější než omluvy.
Idea placení reparací či dalších náhrad za transatlantický obchod s otroky v poslední době nabírá po celém světě na síle, včetně snah za tímto účelem sestavit zvláštní tribunál. Aktivisté označují reparace a veřejná opatření k boji s nerovnostmi způsobenými portugalskou minulostí, včetně systémového rasismu, za klíčové.