Článek
„Generále, buď pochválena tvá matka,“ zní nápis vedle salutujícího Mladiče, kterého na domu v bělehradské Njegošově ulici vyobrazil dosud neznámý autor. Pro část srbské společnosti je někdejší velitel armády bosenských Srbů hrdina, který bránil srbský národ. Pro jiné je vzdávání pocty Mladičovi ve veřejném prostoru ostudou.
Malba se na fasádě domu objevila již v červenci – měsíc poté, co tribunál v Haagu potvrdil Mladičovi doživotní trest za zločiny proti lidskosti za války v Bosně, za vyhánění nesrbského obyvatelstva a za genocidu ve Srebrenici, kde v roce 1995 bosenskosrbské jednotky pod Mladičovým velením povraždily na 8000 zajatých Muslimů.
Zeď terčem útoků
Spor v Bělehradě se vyhrotil poté, co se představitelé jedné nevládní organizace 9. listopadu pokusili portrét odstranit u příležitosti mezinárodního dnu proti fašismu. Policie jim v tom zabránila s odůvodněním, že by takový krok mohl vyvolat střety mezi stoupenci obou táborů. Místo začali střežit kromě strážníků také Mladičovi přívrženci.
Zeď s ikonou srbských nacionalistů byla od té doby terčem útoků barvou i vajíčky, pravicoví aktivisté ale portrét pokaždé umyli a uvedli do původního stavu. Naposledy v pondělí potřísnila Mladičovu tvář černá barva, která však byla po několika hodinách odstraněna. Minulý víkend se v centru Bělehradu konal protest s názvem Malba na zdi musí padnout, fotbaloví fanoušci současně s ním zahájili protidemonstraci na obranu Mladičova portrétu.
Spor i za hranicemi Bělehradu
Ministr vnitra Aleksandar Vulin minulý týden řekl, že policie zásahem proti demonstrantům a hlídkováním u zdi brání veřejný pořádek a nikoli samotnou malbu. Podle prezidenta Aleksandara Vučiče jde o věc, kterou má řešit místní samospráva. Ta přitom již v září domovní správě nařídila, aby malbu vytvořenou bez povolení odstranila, uvedla stanice RFE/RL. Správkyně nicméně médiím sdělila, že se jí dosud nepodařilo najít nikoho, kdo by to byl ochoten učinit.
Spor mezitím překročil hranice Bělehradu, když se hned několik Mladičových portrétů v uplynulých dnech objevilo ve druhém největším srbském městě Novém Sadu a v jeho okolí. Členové tamní sociálnědemokratické strany (LSV) portréty přetřeli, v pondělí se však na zdech jejich kanceláře ve zjevné odplatě objevil nápis: „Mladić je hrdina“.
Neméně silné vášně budí portréty Mladiče také v jeho rodišti, bosenské Republice srbské. Podle serveru Balkan Insight úřady nejméně v pěti tamních okresech ignorují rozhodnutí bývalého vysokého představitele mezinárodního společenství Valentina Inzka, který před odchodem z funkce označil velebení válečných zločinů za trestné a nařídil malby odstranit.